Jak wybrać bramę garażową?

Zakup bramy garażowej to inwestycja na lata. Dlatego wybór konkretnego modelu powinien być dokładnie przemyślany. Sprawdź, jak wybrać bramę garażową!
Przed podjęciem decyzji o zakupie bramy garażowej należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Bardzo ważna jest m.in. funkcjonalność, materiał wykonania oraz sposób otwierania wybranej bramy. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać idealną bramę garażową, zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Bramy garażowe segmentowe czy bramy uchylne?
Przed zakupem bramy garażowej trzeba podjąć kilka ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór sposobu otwierania bramy. Jakie możliwości mamy do wyboru?
- Garażowe bramy segmentowe – ich konstrukcja składa się z kilku segmentów, połączonych ze sobą za pomocą zawiasów i zabezpieczonych uszczelkami. Segmenty poruszają się po prowadnicach zamontowanych do sufitu i ścian. Po otwarciu bramy konstrukcja znajduje się pod sufitem, co pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni. Segmentowe bramy garażowe nie wymagają dużej ilości miejsca przed garażem, a jednocześnie bardzo skutecznie zabezpieczają dom przed stratami ciepła i zapewniają dobrą izolację akustyczną. Dzięki możliwości uzyskania pełnej wysokości i szerokości otworu, bramy segmentowe to idealna propozycja nawet dla właścicieli większych pojazdów.
- Bramy garażowe uchylne – charakteryzują się prostą konstrukcją i atrakcyjną ceną w porównaniu do innych rodzajów bram. Decydując się na wybór takiego rozwiązania trzeba jednak pamiętać o tym, że trzeba zostawić odpowiednią ilość miejsca przed bramą (minimum 1,5 metra). Wynika to z faktu, że dolna część skrzydła otwierana jest na zewnątrz garażu. Konieczne jest także pozostawienie miejsca wewnątrz garażu (brama porusza się wzdłuż prowadnic podsufitowych). Bramy garażowe uchylne przeznaczone są dla pojedynczego pojazdu i raczej nie sprawdzą się w przypadku wysokich samochodów.
- Bramy rolowane – to bardzo funkcjonalne, ale jednocześnie stosunkowo drogie rozwiązanie. Mechanizm działania bramy rolowanej jest podobny jak w przypadku rolety okiennej (płaszcz skrzydła porusza się w płaszczyźnie pionowej). Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie miejsca – zarówno w garażu, jak i przed nim. Brama garażowa rolowana standardowo jest wyposażona w napęd elektryczny, co zapewnia wygodę użytkowania. Dodatkowo wyróżnia się doskonałymi walorami estetycznymi.
- Bramy garażowe rozwierne (skrzydłowe) – pomimo łatwości montażu i atrakcyjnej ceny jest to obecnie dość rzadko wybierane rozwiązanie. Drzwi garażowe rozwierne są niezbyt wygodne w obsłudze – dostępne są wyłącznie w wersji ręcznej. Oprócz tego wymagają dużej ilości miejsca na podjeździe ze względu na to, że otwierają się na boki.
Wymiary bramy garażowej
Jednym z istotnych czynników, którym warto się przyjrzeć podczas poszukiwań idealnej bramy garażowej, są jej wymiary. Aby mieć pewność, że wybrana brama będzie miała dokładnie takie wymiary, jakich potrzebujemy, najlepiej zdecydować się na wykonanie jej na wymiar. Jeśli jednak potrzebujemy bardziej standardowego rozwiązania, możemy wybrać jeden z gotowych modeli. Najbardziej popularne bramy garażowe charakteryzują się wysokością w przedziale 200-360 cm. Jeśli natomiast chodzi o szerokość, pojedyncze bramy mają do 250 cm, a podwójne około 400-500 cm szerokości.
Materiał wykonania bramy
Kolejnym ważnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru bramy garażowej, jest materiał wykonania. Najbardziej tradycyjnym materiałem do produkcji bram garażowych jest drewno. Drewniane bramy garażowe charakteryzują się eleganckim wyglądem, są wytrzymałe i można je łatwo przyciąć do wybranego rozmiaru i kształtu. Częstym wyborem są też bramy stalowe. Stanowią one praktyczne rozwiązanie, ponieważ nie wymagają przeprowadzania prac konserwacyjnych. Wyróżniają się także nowoczesnym wyglądem i stosunkowo atrakcyjną ceną. Ciekawą propozycją są też drzwi z nakładkami ze sztucznego drewna, imitujące fakturę prawdziwego drewna.
System otwierania bramy garażowej
Nowoczesne bramy garażowe zwykle są wyposażone w napęd automatyczny. Dzięki temu nie musimy wysiadać z samochodu, aby otworzyć bramę. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w deszczowe i zimowe dni. Najczęściej wybierane są bramy sterowane za pomocą bezprzewodowego pilota. Można także wykorzystać dodatkowe urządzenia sterujące – takie jak np. czytnik linii papilarnych, zamek z kodem lub skaner karty magnetycznej. Jeśli zależy nam na otwieraniu bramy garażowej przy pomocy smartfona, warto wybrać system wyposażony w moduł zdalnego sterowania GSM. Napędy bram garażowych, w zależności od rodzaju i funkcji, są dostępne w różnych przedziałach cenowych – https://dopasujrolety.pl/10-bramy-i-kraty.
Izolacyjność termiczna bramy garażowej
Ogrzewany garaż jest bardzo komfortowym rozwiązaniem – dzięki temu po wejściu do samochodu nawet zimą nie musimy marznąć i czekać, aż pojazd się nagrzeje. Termoizolacyjność bramy garażowej jest bardzo ważna w kontekście ogrzewania garażu. Duże znaczenie ma rodzaj zastosowanego ocieplenia. Najczęściej polecanymi rozwiązaniami są pianka poliuretanowa lub wkładka ze styropianu, które docierają nawet w najmniejsze szczeliny.