Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak wybrać najlepsze nasiona traw do ogródka? Rodzaje mieszanek i ich zastosowanie

trawa

Trawa w ogrodzie ma bardzo duże znaczenie – nie tylko pełni funkcje estetyczne, lecz także jest miejscem wypoczynku dla całej rodziny.

Ogrodowe trawniki to dla wielu osób wizytówka, o którą warto zadbać, aby cały ogród oraz dom wyglądały atrakcyjnie. Trawa to jednak nie jeden gatunek rośliny, lecz wiele różnych gatunków, z których każdy ma nieco inny wygląd oraz właściwości. Osobom chcącym zakupić nasiona traw Kraków daje dostęp do wielu różnych mieszanek traw. Co kupić?

Gotowe mieszanki traw
Obecnie w sklepach ogrodniczych można znaleźć mieszanki traw. To bardzo dobra alternatywa dla pojedynczych gatunków traw, ponieważ mieszanka zawiera odpowiednio skomponowany skład, aby uzyskanie pięknego kobierca w ogrodzie było jeszcze łatwiejsze.

W skład mieszanek wchodzi kilka gatunków i odmian traw, które dobierane są tak, aby spełniały one określone funkcje. Gdy chce się zatem kupić nasiona traw w Krakowie, warto dopasować właściwą mieszankę do swoich potrzeb, miejsca wysiewu oraz do przeznaczenia trawnika.

Mieszanki traw – rodzaje
W sklepach oferujących nasiona traw w Krakowie można znaleźć wiele gotowych mieszanek o zróżnicowanych parametrach. Zaliczają się do nich między innymi:

Mieszanki traw ozdobnych
Są one dedykowane do tworzenia pięknych trawników – gęstych, bujnych, soczyście zielonych. Takie mieszanki najlepiej nadają się do reprezentacyjnych miejsc, na przykład przed budynek. Głównym minusem takich traw jest ich mniejsza wytrzymałość, dlatego też nie nadają się one do intensywnego użytkowania.

Mieszanki traw sportowych, boiskowych
Tego typu mieszanki są przeznaczone do wysiewu w miejscach, gdzie trawnik będzie intensywnie użytkowany, na przykład przez dzieci. Tego typu mieszanki wyróżniają się bardzo szybkim wzrostem oraz regeneracją, a także nie są podatne na zniszczenie nawet przy częstym użytkowaniu.

Mieszanki traw uniwersalne
Osobom, które nie wiedzą, jakie wybrać nasiona traw Kraków daje dostęp w znajdujących się tam sklepach do mieszanek uniwersalnych. Są to mieszanki o właściwościach dekoracyjnych i jednocześnie wytrzymałe na użytkowanie. Są one najczęściej wybierane do ogrodów przydomowych.

Mieszanki traw na zacienione stanowiska
Gdy trawnik ma znajdować się w miejscu zacienionym, w takim przypadku najlepiej zdecydować się na zakupienie specjalnej mieszanki, która dedykowana jest właśnie na takie stanowiska.

Mieszanki traw na piaszczyste podłoże
Zawierają tak skomponowane nasiona traw, aby dobrze rosnąć również na wymagających podłożach piaszczystych, gdzie inne mieszanki nie zapewnia optymalnego wzrostu.