Gardenportal.pl

Dom i ogród

Szklarnie profesjonalne, czyli jakie?

szklarnie profesjonalne

Jakie czynniki przekonują o tym, że mamy do czynienia z wytrzymałym obiektem szklarniowym? Czy sprawdzone szklarnie profesjonalne znacznie różnią się od popularnych „foliówek”? W niniejszym artykule sprawdzamy, czy faktycznie warto wydać nieco więcej na ogrodową cieplarkę, która sprawdzi się praktycznie w każdych warunkach. Zastanowimy się, jakie elementy składowe przekonują początkujących i zaawansowanych ogrodników o wybraniu solidnego obiektu szklarniowego. Podpowiadamy także, jak odróżnić solidne szklarnie profesjonalne od tuneli o słabej konstrukcji.

Rozmiar szklarni. Nie warto bagatelizować tej wartości

Powierzchnia użytkowa szklarni oraz rozpiętość bryły konstrukcyjnej to dwie, niezwykle ważne kwestie podczas doboru odpowiedniej szklarni. Warto na początku zorientować się, jakąś ilością miejsca dysponujemy. Większa cieplarnia wcale nie oznacza lepszej. Pamiętajmy, iż duży obiekt szklarniowy generuje większe koszty eksploatacyjne. Z drugiej zaś strony szklarnia powinna być na tyle przestrzenna, by użytkownik mógł poruszać się w niej i pracować komfortowo. Co więcej, jeśli postawimy na swojej posesji bardzo duży obiekt szklarniowy, będziemy zmuszeni uzyskać wcześniej pozwolenie na budowę. Duże szklarnie profesjonalne są także znacznie droższe, jeśli mówimy o gotowych obiektach do kupienia. Duże cieplarnie, które mają słabą konstrukcję, mogą mieć problem z odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Warto wybrać zatem nieco mniejszą szklarnię o profesjonalnej budowie – zapłacimy stosunkowo mniej i zyskamy pewność solidnej konstrukcji.

Szklarnia Trioszka
Szklarnia Trioszka – profesjonalny tunel rosyjski 

Z czego wykonane są szklarnie profesjonalne?

Współcześnie produkowane eksperckie szklarnie przydomowe wykonywane są z trzech rodzajów materiałów konstrukcyjnych. Pierwszym z nich jest drewno, posiadające wyraźne walory wizualne. Nie są to jednak najtrwalsze obiekty, które z czasem tracą właściwości fizyczne. Pod wpływem światła słonecznego deski płowieją, a wilgoć, wnikająca w pory drewna, osłabia z czasem całą konstrukcję. Drugim materiałem jest stal – niezwykle odporny i mocny stop żelaza i węgla, który pozwala na konstruowanie wytrzymałych szklarni ogrodowych. Stal jest odporna na podmuchy wiatru i zmieniające się warunki pogodowe. Może być zatem idealnym wyborem dla osób, zamieszkujących tereny wietrzne, górzyste czy nadmorskie. Uniwersalnym wyborem jest konstrukcja szklarniowa z aluminium. Łączy ona w sobie wytrzymałość stali i lekkość aluminium. Jest odporna uderzenia mechaniczne, czynniki zewnętrzne i rdzę. Szklarnie profesjonalne będą zatem wykonane z tych trzech elementów. Nie warto inwestować w improwizowane obiekty tworzone ze sklejek czy plastiku. Przestrzegamy, bo znaczna część początkujących ogrodników daje się skusić atrakcyjną ceną szklarni z rurek PCV, które po kilku miesiącach użytkowania tracą swoje właściwości.

Jakie pokrycie szklarni jest najsolidniejsze?

Najbardziej uniwersalnym i najnowocześniejszym materiałem do pokryć szklarni jest poliwęglan. Szklarnie profesjonalne z poliwęglanu są w stanie przyjąć duże obciążenia. Nie da się ich stłuc, dlatego niegroźny im grad czy intensywny wiatr. Poliwęglan jest niezwykle odporny na działanie skrajny temperatur powietrza. Sprawdzi się zarówno w mroźnym klimacie, jak i w saharyjskim upale. Znakomicie chroni sadzonki przed wymarznięciem, separując wnętrze szklarni od działania czynników pogodowych. Przepuszcza w znacznym stopniu promienie słoneczne, redukując zbyt dużą moc szkodliwego promieniowania UV. Jeśli chcemy wybrać profesjonalny obiekt szklarniowy, wybierzmy ten z pokryciem poliwęglanowym.