Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak zabezpieczyć szafkę pod umywalką?

łazienka

Meble łazienkowe są szczególnie narażone na szkodliwe działanie czynników takich jak wilgoć i para wodna. W związku z tym, aby móc przez lata cieszyć się meblami zachowanymi w dobrym stanie, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. W szczególności, jeśli chodzi o szafkę pod umywalką, musimy pamiętać o prawidłowym montażu oraz właściwej konserwacji mebla. Jak ochronić meble przed wilgocią i jak montaż wpływa na jakość mebli?

Ochrona mebli łazienkowych przed wilgocią

Producenci mebli łazienkowych musieli zadbać o to, by były one zabezpieczone przed wilgocią. Jednak nawet najlepiej chronione meble przebywające w pomieszczeniach o wysokim stopniu zawilgocenia, ulegają stopniowemu zniszczeniu. Aby temu zapobiec, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Jeżeli chcemy dłużej cieszyć się dobrą kondycją i wyglądem np. naszej szafki pod umywalką, powinniśmy regularnie wietrzyć łazienkę i zapewniać nieustanną cyrkulację powietrza. Dzięki temu wilgoć wyparowuje, powietrze wymienia się, a nasze meble są mniej narażone na kontakt z wodą.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na szafkę pod umywalką wykonaną samodzielnie albo dostosowaną do zamontowania pod zlewem, a nie zabezpieczoną przed wilgocią, musimy pomyśleć o jej impregnacji. Jeżeli jest to mebel z drewna, wystarczy impregnacja olejem. Możemy też skorzystać ze specjalnych farb i lakierów odpornych na wilgoć. Warto podkreślić tutaj, że czynność tę należy raz na jakiś czas powtarzać, gdyż impregnat ulega ścieraniu.

Rodzaje szafek pod umywalkę

Decydując się na konkretny model szafki pod umywalkę, musimy wziąć pod uwagę to ile miejsca mamy w łazience i jak będzie przebiegał montaż. Do wyboru mamy wiele modeli mieszczących się w trzech głównych rodzajach. Pierwsze z nich to szafki, w których umywalkę montuje się bezpośrednio na jej obudowie. To tak zwane umywalki meblowe.

Drugą opcją są szafki kompatybilne z blatem, w którym wycinany jest otwór na misę umywalki. To świetna opcja dla osób, które potrzebują dużo miejsca do trzymania na wierzchu kosmetyków i innych niezbędnych do codziennej pielęgnacji rzeczy.

Ostatni z rodzajów to szafki, na których misa stoi bezpośrednio na blacie. Niezależnie od tego, na którą opcję się decydujemy, musimy starannie zaplanować całą instalację i montaż zarówno wszystkich odpływów, jak i samej szafki pod umywalkę.

Szafka pod umywalką a prawidłowy montaż

Kluczowy wpływ na to, jak długo posłuży nam szafka pod umywalkę, ma sam jej montaż. Jeżeli na tym etapie coś pójdzie nie tak, meble mogą zostać zniszczone np. przez nieodpowiednie zabezpieczenie przed wodą. Montaż powinien zawsze przebiegać według instrukcji producenta. Każdy element i etap jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania całej konstrukcji.

Wszystkie elementy muszą być spasowane w sposób idealny. Nie możemy też zapominać o silikonie i uszczelkach, które chronią meble przed dostającą się do nich wodą. Silikon to rzecz niezbędna i nie obejdzie się bez niego żadna instalacja mebli łazienkowych. Prawidłowo położony będzie stanowił zabezpieczenie przed sączącą się wodą, która mogłaby zniszczyć meble.