Jak zadbać o trawnik na wiosnę?
Po zimie trawnik przed naszym domem nie prezentuje się dobrze. W niektórych miejscach mogą pojawiać się prześwity, na trawie często zalegają resztki rozkładających się liści z poprzedniego sezonu. Doświadczeni ogrodnicy przekonują, że przy odrobinie starań możemy szybko doprowadzić nasz trawnik do idealnego stanu.
Wiosenne porządki
Kiedy stopnieje ostatni śnieg nadchodzi czas na sprzątanie trawnika. Powinniśmy usunąć zaschnięte gałęzie, śmieci, zgrabić resztki jesiennych liści. Konieczne jest także pozbycie się mchów (utrudniają one wchłanianie wody przez podłoże), a także zaschniętej trawy.
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usunięcie chwastów, które wyrosły przez jesień i zimę. Pamiętajmy, żeby obowiązkowo wyrywać je z korzeniami, w przeciwnym wypadku będą błyskawicznie się rozprzestrzeniać. Ręczne usuwanie chwastów jest zdecydowanie najbardziej ekologicznym rozwiązaniem. Jeśli jednak trawnik jest pokaźnych rozmiarów, a chwastów jest dużo – możemy zastosować herbicydy.
Jeżeli jest taka potrzeba – zajmujemy się koszeniem trawnika. Najlepszy czas na koszenie trawnika to suchy, słoneczny dzień.
Przygotowujemy trawnik do wiosny
Doświadczeni ogrodnicy przekonują, że jednym z zabiegów, które warto wykonać wczesną wiosną jest napowietrzanie trawnika. Najłatwiej jest to zrobić nakłuwając glebę widłami w wielu miejscach (wbijamy je na głębokość około 10 centymetrów). Jeżeli jednak nasz trawnik ma bardzo dużą powierzchnię, dobrze jest wykorzystać takie urządzenie jak aerator do trawnika.
Gdy obserwujemy nieestetyczne wybrzuszenia na trawie, warto jest je wyrównać. Do tego celu możemy użyć specjalnego walca ogrodowego. Jeżeli nie posiadamy takiego urządzenia, możemy użyć także kosiarki bębnowej. Pamiętajmy jedynie o tym, żeby podnieść jej ostrza (w przeciwnym razie uszkodzimy trawę).
W przypadku, gdy trawa w naszym ogrodzie wygląda dobrze, a jedynie w paru miejscach jest przerzedzona, dobrym rozwiązaniem wydaje się uzupełnienie ubytków przy pomocy specjalnej regeneracyjnej mieszanki nasion traw (w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych – na przykład plantet.pl można kupić mieszanki traw przeznaczone do sadzenia wczesną wiosną). Przed posadzeniem nasion glebę spulchniamy i podlewamy. Jeżeli zależy nam na czasie, możemy użyć płatów trawy w rolce. Gdy pogoda jest sprzyjająca, nasiona traw mogą wykiełkować już po tygodniu.
Nawożenie wiosennego trawnika
Początek wiosny to optymalny czas na przeprowadzenie pierwszego nawożenia trawnika. Dzięki wykorzystaniu dobrej jakości nawozów umożliwimy regenerację trawy, a także przyspieszymy jej wzrost. Do nawożenia trawników po zimie wykorzystuje się nawozy, które charakteryzują się zwiększoną zawartością azotu. Zanim rozpoczniemy nawożenie, koniecznie zapoznajmy się z prognozą pogody. Bujnie rosnąca trawa wygląda doskonale, jest jednak wrażliwa na mróz. Z tego względu nawożenie powinno się przeprowadzić w momencie, gdy ryzyko wystąpienia przymrozków będzie już minimalne.
Pamiętajmy o nawadnianiu trawnika
Trawa nie może przetrwać bez wody (w naszym klimacie nie możemy liczyć tylko na deszcze), dlatego bardzo ważne jest, żeby pamiętać o regularnym nawadnianiu. Zdecydowanie warto jest się zastanowić nad wyborem akcesoriów do nawadniania odpowiednich dla naszego ogrodu. Jednym z popularniejszych wyborów ogrodników jest zakup węża ogrodowego. W większych ogrodach sprawdzą się specjalne zraszacze (niektóre z nich są wyposażone w sterowniki nawadniania). Wiosną nie ma to większego znaczenia, jednak podczas upalnych dni trawnik należy podlewać wyłącznie rano i wieczorem.