Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jaką pompę Karcher do podlewania i nawadniania ogrodu wybrać?

pompa karcher

Zadbany ogród z pięknie rozwijającą się roślinnością wymaga sporo nakładu pracy i zaangażowania. Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest nawadnianie, które przyczynia się do prawidłowego wzrostu ogrodowej flory. Proces ten bywa czasochłonny i często nieekonomiczny, dlatego z myślą o oszczędności czasu i zasobów wody warto skorzystać z automatycznych systemów nawadniających, takich jak pompa do ogrodu. Jakie urządzenie wybrać?

Czy warto nawadniać ogród?

Nawadnianie ogrodu pozytywnie wpływa na utrzymanie roślin w dobrej kondycji i pozwala im prawidłowo rosnąć. Bez względu na to, czy w ogrodzie przeważa trawa, drzewa i krzewy, czy kwiatowe rabaty lub grzędy, każda roślinność potrzebuje dostarczenia odpowiedniej ilości wody. Istotne znaczenie ma także pora nawadniania – najlepiej jest podlewać ogród wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, co pozwoli uniknąć wysychania części roślin na słońcu i zapobiega gniciu korzeni nocą.

Ręczne nawadnianie ogrodu zajmuje dużo czasu i wymaga przemyślanej organizacji w celu zapewnienia najlepszych warunków do rozwoju roślin. Nieumiejętne gospodarowanie wodą może ponadto przyczynić się do pogorszenia kondycji roślin i większych opłat związanych z jej użyciem.

Najlepszym rozwiązaniem dla utrzymania zadbanego ogrodu przy niskim nakładzie pracy jest skorzystanie z systemów nawadniania, w tym pomp ogrodowych. 

Nawadnianie ogrodu – z pompą czy bez?

Istnieje szereg rozwiązań technologicznych, które umożliwiają automatyczne nawadnianie ogrodu, jednak większość z nich zakłada przygotowanie projektu specjalnej instalacji wymagającej zestawienia różnych komponentów. Budowa takiego systemu niejednokrotnie wiąże się z przekopaniem części ogrodu i powinna zostać uwzględniona jeszcze przed rozpoczęciem aranżacji terenu.

Korzystniejszym rozwiązaniem jest wybór pompy do nawadniania, która doprowadza wodę do zraszaczy i pozwala obniżyć zużycie, poprzez pozyskanie jej z alternatywnych źródeł.

Pompa ogrodowa cechuje się wysoką efektywnością i sprawdzi się zarówno przy podlewaniu małego ogrodu, jak i wielkopowierzchniowych terenów. Jej głównym zadaniem jest dystrybuowanie wody do sprzętu nawadniającego lub zraszaczy przy zachowaniu niskiego poboru energii. Wybrane modele pomp mogą również odpompowywać wodę ze zbiorników lub studni o dużej głębokości i następnie wykorzystywać ją przy nawadnianiu ogrodu.

karcher pompa
fot. kaercher.com

Jaką pompę do nawadniania ogrodu wybrać?

Pompa ciśnieniowa to jedno z częściej wykorzystywanych rozwiązań w codziennej pielęgnacji roślinności. Urządzenie może czerpać wodę bezpośrednio po połączeniu do źródła przy użyciu węża ogrodowego lub z przydomowego zbiornika. Zaletą jest także możliwość stacjonarnego zamontowania pompy lub wykorzystanie jej przenośnej konstrukcji zgodnie z potrzebami. Wykorzystywane są także pompy głębinowe i zanurzeniowe do brudnej i czystej wody, które cechuje wielozadaniowość.

Umożliwiają one odpompowywanie wody z głębokich zbiorników, oczek wodnych oraz terenów zalewowych, co sprawdza się przy wielu pracach porządkowo-pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Ważnym czynnikiem wpływającym na wybór pompy ogrodowej jest wydajność i wytrzymałość konstrukcji. Pod tym względem doskonale wypadają urządzenia renomowanej firmy Karcher specjalizującej się w produkcji sprzętu ogrodowego. Pompa ciśnieniowa Karcher do nawadniania ogrodu pozwala ograniczyć pobór energii i wody, a przy tym cechuje się cichą pracą.

Urządzenia do rozprowadzania wody Karcher można znaleźć w ofercie autoryzowanego sklepu ASC-PROOferowane pompy zostały wyposażone w innowacyjne zabezpieczenia termalne przed przegrzaniem, systemy automatycznego włączania i wyłączania czy ochronę przed suchobiegiem i wiele innych funkcjonalności zapewniających bezpieczne i efektywne działanie.

Przy zakupie pomp do ogrodu w profesjonalnym salonie można liczyć na fachowe doradztwo w zakresie wyboru sprzętu odpowiadającego aktualnym potrzebom klientów.