Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jakie profile metalowe na ogrodzenie?

ogrodzenie

Jedną z najpopularniejszych form nowoczesnych ogrodzeń frontowych są ich wersje wykonane z paneli metalowych. Bazą do przygotowania takich paneli są najczęściej profile kwadratowe lub prostokątne, które produkuje się ze stali odpornych na działanie czynników atmosferycznych, ewentualnie z lżejszego aluminium. W praktyce do przygotowania reprezentacyjnego ogrodzenia metalowego dość często wykorzystuje się zarówno mocne profile stalowe, jak i lekkie aluminiowe.

Ogrodzenie z elementów stalowych

Największą zaletą ogrodzeń wykonanych z profili kwadratowych lub prostokątnych stalowych jest ich duża wytrzymałość konstrukcyjna i mała podatność na uszkodzenia mechaniczne. Najlepiej, gdy są to elementy wykonane z niepodatnej na korozję stali nierdzewnej, którą dla poprawy estetyki wyglądu najczęściej poddaje się satynowaniu lub polerowaniu. Stalowe profile kwadratowe wykonane z nierdzewki nie muszą być malowane. W przypadku ogrodzeń metalowych najczęściej pełnią one funkcję słupków i wzmacniających elementów poprzecznych, które dodatkowo usztywniają konstrukcję ogrodzenia. Oczywiście takie profile można wykorzystywać również w charakterze sztachet montowanych wertykalnie (pionowo), ale zdecydowana większość użytkowników decyduje się na zakup dużo lżejszych profili zamkniętych aluminiowych.

Ogrodzenie z aluminium

Panele ogrodzeniowe metalowe instalowane pomiędzy stalowymi słupkami wykonanymi z profili kwadratowych lub prostokątnych najczęściej powstają z lekkiego aluminium. Ich bazą są profile prostokątne zamknięte, które układają się w różnorodne, najczęściej ażurowe formy. Zastosowanie aluminium sprawia, że takie przęsła są nie tylko lekkie, ale i wyjątkowo dobrze zabezpieczone przed korozją. O ile stalowe profile kwadratowe wykonane z nierdzewki przy głębszym zarysowaniu mogą zacząć rdzewieć, o tyle w przypadku profili aluminiowych takie ryzyko praktycznie nie występuje. Warto również zaznaczyć, że choć panele aluminiowe nie wymagają zabezpieczającego malowania, to jednak bez problemu można je wykonać, dopasowując wygląd ogrodzenia do specyficznych oczekiwań odbiorcy.

Do produkcji ogrodzeń metalowych wykorzystuje się różne rodzaje metalowych kształtowników. Są to zarówno kwadratowe profile stalowe na słupki, jak i prostokątne profile aluminiowe używane do przygotowania dekoracyjnych przęseł lub sztachet. Tego typu elementy powstają z różnych gatunków stali, w tym z trwałej stali nierdzewnej i aluminium, czyli materiałów niepodatnych na korozję. Dzięki temu nie trzeba ich malować ani w żaden szczególny sposób się o nie troszczyć.