Gardenportal.pl

Dom i ogród

Krzewy w ogrodzie

jakie krzewy do ogrodu

Ogród bez krzewów ozdobnych jest nudny. Właśnie te rośliny nadają każdej działce uroku. Krzewy są roślinami wieloletnimi, nie są wymagające, a przy tym nie zmiennie łatwe w pielęgnacji. Rośliny te najczęściej tworzą podstawę wszystkich kompozycji ogrodowych, ale również są naturalna osłoną od sąsiadów. Krzywy można podzieli na te posiadające: ozdobne liście albo piękne kwiaty.

Krzewy o cudownych kwiatach do ogrodu

Krzew ozdobny jest podstawą zadbanego ogrodu. Pośród tego rodzaju roślin można wyróżnić te, które posiadają piękne pachnące kwiaty. Do najpopularniejszych kwitnących krzewów zalicza się:

– Porzeczka krwista, która dorasta nawet do 2 m wysokości.  Kwitnie bardzo wcześnie bo już w połowie kwietnia. Rośnie w stanowisku słonecznym jak również w półcieniu.

– Kalina koreańska osiąga maksymalnie 1,5 wysokości. Kwitnie na przełomie kwietnia/ maja. Nie posiada większych wymagań co do stanowiska.

– Bez lilak w zależności od odmiany może osiągnąć nawet 5m wysokości. Kwietnie w maju. Dobrze znosi suszę

.- Piwonia krzewiasta dorasta maksymalnie do 2 m wysokości. Dobrze znosi suszę. Jednak prze pierwsze parę lat po posadzeniu nie jest odporna na mrozy dlatego należy ją osłaniać.

– Jaśminowiec wonny rośnie maksymalnie do 3m. bardzo dobrze nadaje się na żywopłot.

– Krzewuszka cudowna osiąga zwykle 2,5 m wysokości. Kwitnie od maja do lipca (w zależności od odmiany)

– Hortensja bukietowa rośnie do 2 m wysokości. Kwitnie w lipcu. Nie posiada większych wymagań co do stanowiska czy gleby.

– Róże okrywowe są to nie wysokie krzewy, które kwitną całe lato. Odporne są na choroby.

Krzewy o kolorowych liściach do ogrodu

Barwa liścia w ogrodowych krzewach ozdobnych wskazuje w jakim miejscu będą one najlepiej rosły. Krzewy o srebrnych liściach lubią ostre słońce oraz dobrze znoszą upały i suszę. Rośliny o bordowych liściach również lubią słońce. Rośliny o żółtolistnych liściach lubią dobrze nasłonecznione miejsca, lecz ze światłem rozproszonym.

Kwitnienie krzewów w ogrodzie

Najpiękniejsze są  te krzewy ozdobne, które są posadzone w sprzyjających im warunkach. Jeśli stanowisko nie do końca odpowiada roślinie to może ona nie posiadać wcale kwiatów bądź mieć ich mało. Dlatego też zakupując krzewy do ogrodu należy wziąć pod uwagę także rodzaj gleby, wilgotność czy nasłonecznienie działki Jednak do najbardziej uniwersalnych roślin ozdobnych do ogrodu należą:

– pęcherzyca kalinolistna 'diabolo’ – idealnie nadaje się na żywopłot, kwitnie w maju

– berberys thunberga– kwitnie w maju, jego owoce są przysmakiem ptaków

– perukowiec podolski– wolno rośnie, lecz dorasta do wysokości 3m

– oliwnik srebrzysty– można tworzyć z niego żywopłot

– rokitnik zwyczajny– jego owoce są idealne na przetwory zawierają dużo wit. C

– bez czarny „EVA” – krzew rosnący naturalnie na terenie całego kraju

– dreń biały „elegantissima„- dorasta do 3 m wysokości

Naturalnie krzewy ozdobne są bardzo efektowną i naturalną ozdobą każdego ogrodu. Jednak przed zakupem wybranych krzewów do ogrodu należy zapoznać się z preferencjami danej rośliny. 

1 thought on “Krzewy w ogrodzie

Dodaj komentarz