Gardenportal.pl

Dom i ogród

Kiedy i jak przycinać świerki?

kiedy przycinac swierki

Jedną z najbardziej popularnych roślin iglastych, które rosną w Polsce, jest świerk. Rośnie ono praktycznie w każdym miejscu naszego klimatu. Można je spotkać w lasach, terenach zielonych, ogrodach czy też parkach. Jednym z doskonałych zastosowań, jakie może spełniać świerk, jest funkcja żywopłotu. Jeśli świerki mają sprawdzać się jako żywopłoty, muszą być odpowiednio przycinane, to właśnie dzięki temu będą one zdrowsze i będą wyglądały odpowiednio. Jednak jeśli chce się cieszyć wyjątkowym wyglądem hodowanym przez siebie świerków, to trzeba wiedzieć kiedy przycinać świerki. Świerki, które się hoduje, powinny być przycinane już od momentu kiedy są małymi drzewami.

Najlepszy czas na przycinanie świerków

Świerki najlepiej przycina się wczesną wiosną, przełom marca oraz kwietnia. Pora ta jest odpowiednia do przycinania każdego gatunku świerku: duński, srebrny oraz pospolity. Najważniejszą kwestią jest fakt, że drzew iglastych nie należy przycinać przed zimą, ponieważ potrzebny jest pewien czas potrzebny na zabliźnienie się miejsc po cięciach. Muszą się one zabliźnić przed nastaniem przymrozków. Jeśli nie udało się przyciąć świerków na wiosnę to w przypadku zapowiadanych pozytywnych warunków pogodowych można to zrobić wczesną jesienią. Ważne jest to, aby nie tylko wiedzieć kiedy przycinać świerki, ale też jak to realizować. Przycinanie świerków nie jest kwestią trudną. Bardzo istotną kwestią jest wyposażenie się w odpowiednie narzędzia. Przede wszystkim trzeba się wyposażyć nożyce do żywopłotu czy też sekator. Muszą być one odpowiednio naostrzone, aby cała praca szła szybko i sprawnie.

O czym pamiętać przycinając świerki?

Przede wszystkim przycinając młode świerki trzeba pamiętać, że ucinając zbędne pędy trzeba robić to możliwie najbliżej pnia. Ucięte powinny być gładko przy pniu. Najważniejszą kwestią, o której trzeba pamiętać to fakt, że nie można dopuścić, aby świerk posiadał więcej niż 1 czubek. Przede wszystkim dopuszczenie do takiej sytuacji może sprawić, że drzewko będzie narażone na złamanie oraz będzie wyglądało o wiele gorzej. Tym o czym trzeba pamiętać to fakt, że nigdy nie można ucinać wierzchołka pędu głównego. Jeżeli dopuści się do sytuacji gdy ulegnie złamaniu bądź też zamarznięciu trzeba wybrać inny pęd, który będzie pędem głównym.

Formowanie świerka w żywopłot

Dzięki temu, że świerki daje się bardzo łatwo formować można uzyskać iglaste żywopłoty o naprawdę ciekawych kształtach, jak również tych niestandardowych. Do tworzenia żywopłotu iglastego najlepiej nadają się świerki kłujące, białe oraz pospolite. Zaletami żywopłotów wykonanych ze świerków jest fakt, że są zwykle zielone i bardzo mocno cieszą oko. Jednak trzeba pamiętać, że, aby zachować ich piękny wygląd to należy je wymieniać co kilka lat. Wyjątkiem jest świerk serbski, który nie traci dolnych gałęzi.

Posiadanie dobrego żywopłotu ze świerków nie jest takie trudne. Trzeba tylko zdobyć dobre świerki, uzyskać wiedzę, kiedy przycinać świerki oraz posiadać odpowiedni sprzęt, który nam na to pozwoli.

Dodaj komentarz