Gardenportal.pl

Dom i ogród

Dracena w mieszkaniu: pielęgnacja, podlewanie, odmiany

Dracena w mieszkaniu pielęgnacja, podlewanie, odmiany

Dracena to sukulent drzewiasty i krzewiasty, który występujące w aż 40 różnych odmianach. Roślina ta naturalnie występuje w gorących, tropikalnych rejonach Afryki, Azji i Wysp Kanaryjskich. W Polsce dracena najczęściej jest ozdobną rośliną doniczkową.

Wiele rodzajów dracen z powodzeniem może być hodowana przez osoby początkujące z uwagi na niewielkie wymagania. Ponadto dracenom przypisuje się zdolności pochłaniania szkodliwych substancji oraz neutralizowania zanieczyszczeń powietrza.

Jak pielęgnować dracenę domową?

Pielęgnacja draceny domowej zwykle nie przysparza wielu problemów. Roślina ta magazynuje wodę w pniu, dlatego nie wymaga bardzo częstego podlewania. Draceny pochodzą z klimatów tropikalnych i subtropikalnych, z tego powodu nie tolerują przeciągów i zimna. Należy więc zadbać, by w pomieszczeniu nie było chłodniej niż 10-13 stopni.

Dracena lubi jasne pomieszczenia, ale preferuje miejsca lekko zacienione.

Wierzchołek rośliny zawsze kieruje się do słońca, dlatego warto pamiętać o regularnym obracaniu doniczki, co 2 tygodnie. Nawozić roślinę należy co 6 tygodni w okresie letnim i wiosennym. Zimą i jesienią nie nawozimy dracen!

Podlewanie draceny

Czas podlewania jest nieregularny i zależny od temperatury i pory roku. W okresie między listopadem a marcem przypada okres spoczynku rośliny, w tym czasie należy ograniczyć podlewanie i pozwolić na lekkie przesuszenie się górnej warstwy ziemi. W pozostałych miesiącach roślina powinna być obficie podlewana, tak by nie dopuścić do przesuszenia się podłoża. Po podlaniu konieczne jest usunięcie resztek wody.

Draceny nie znoszą zastoju wody, tak samo, jak przesuszenia korzeni.

Raz na jakiś czas warto zrosić liście wodą, co zapewnia zdrowy, świeży i atrakcyjny wygląd.

Rodzaje draceny: dla początkujących i zaawansowanych

  • Dracena Wonna – roślina może osiągnąć aż 1,5-2 m. Posiada piękne, duże, rozłożyste liście o długości nawet 70 cm. Jest to bardzo tolerancyjna roślina, o ile zapewni się odpowiednią wilgotność powietrza. Ta odmiana uwielbia jasne wnętrza, jednak nie należy narażać jej na bezpośrednie promienie słoneczne. Dracenę wonną w okresie letnim trzeba podlewać około 2 razy w tygodniu, jesienią i zimą wystarczy co 10 dni.
  • Dracena Obrzeżona – liście tej odmiany draceny tworzą pióropusz z wąskich, ostro zakończonych liści. W uprawie domowej zwykle nie przekracza 2,5 m. Lubi jasne miejsca o lekko rozproszonym świetle. W dużym nasłonecznieniu jej liście mogą ulec poparzeniu. Latem wymaga obfitego podlewania, przesuszona gubi liście. Lubi ciepło, może stać nawet bezpośrednio przy grzejniku.
  • Dracena Rozgałęziona – ma nakrapiane liście i często małe kwiaty. Preferuje jasne, lecz nie bardzo nasłonecznione miejsca. Wymaga temperatury powyżej 15 stopni. Ta odmiana draceny powinna być podlewana, gdy wierzchnia warstwa ziemi już całkowicie wyschnie. Roślina docenia wilgotne powietrze i lubi nawet codzienne zraszanie.
  • Dracena Odwrócona – Roślina na pniu, posiadająca ciemnozielone, gęste liście. Jej uprawa w domu jest satysfakcjonująca i łatwa. Roślinę należy umieścić w jasnym, ale nie nasłonecznionym miejscu. Lubi temperatury powyżej 15 stopni. Wiosną i latem należy zadbać o umiarkowane podlewanie. Roślina nie powinna stać w wodzie, niebezpieczne może być także nadmierne przesuszenie korzeni.
  • Dracena Smocza – Wyjątkowa i niezwykle rzadko spotykana roślina w naturalnym środowisku. Hodowana w doniczce nie przysparza wielu trudności. Osiąga do 1 m wysokości, niekiedy po wielu latach pojawiają się zielone, przyjemnie pachnące kwiaty. Drzewko jest odporne na suche powietrze i wysokie temperatury. Warto jednak ustawić roślinę w lekko zacienionym, pozbawionym przeciągów miejscu.
  • Dracena Sandera – gatunek draceny zyskujący popularność w ostatnich latach. Często zwany także „Lucy Bamboo”. Często hodowana w pojemnikach wypełnionych wodą- co znacznie ułatwia odpowiednią pielęgnację. Hodowana w tradycyjny sposób może być nieco kłopotliwa. Musi być ustawiona w ciepłym, jasnym, lecz nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Nie powinna stać koło grzejnika, gdyż tam występuje zbyt suche powietrze. Należy zapewnić dracenie temperaturę w granicy 19-25 stopni. Konieczne jest także zadbanie o stale wilgotne podłoże.
  • Dracena Deremańska – hodowana w mieszkaniu osiąga do 2 m wysokości, przybiera postać palmy. Jej hodowla wymaga nieco wprawy, z uwagi na częstość podlewania. Nawet krótkotrwałe przesuszenie powoduje opadanie liści. Draceny jednocześnie nie wolno przelewać lub narażać na stanie w wodzie. W okresie letni lubi intensywne nawożenie. Wymaga jasnego, lecz nie bezpośrednio nasłonecznionego stanowiska.