Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jakie są rodzaje basenów ogrodowych i czym się różnią?

basen ogrodowy

Lato jest odpowiednim czasem, aby swój ogród wyposażyć w elementy, które pozwolą na relaks i odpoczynek w upalne dni. Jednym z pomysłów na urozmaicenie przestrzeni koło domu jest basen. Takie akcesorium ucieszy nie tylko najmłodszych!

Zimna woda zdrowia doda! O sposobach na upał…

W dniach, kiedy letnie upały dają się wszystkim we znaki, niezwykle przyjemna okazuje się możliwość zanurzenia ciała w orzeźwiającej, chłodnej wodzie. Choć wiele miast posiada miejskie baseny, to są one zazwyczaj niezwykle tłumnie odwiedzane i na próżno szukać tam odpoczynku. Przydomowy basen to zupełnie inna historia. Całkowita prywatność, możliwość wyciszenia, relaksu bądź aktywnych zabaw w wodzie, pozwoli cieszyć się z niejednego wakacyjnego dnia. Postawienie w ogrodzie basenu to dobry sposób na urozmaicenie letniego wypoczynku bądź spotkań w gronie najbliższych przyjaciół. Basen to także gadżet, który pokochają wszystkie dzieci!

Jak wybrać basen do domowego ogródka?

Przed zakupem basenu warto dokładnie wymierzyć powierzchnię, na której planuje się go postawić. Z każdej strony zbiornika należy mieć zapas około jednego metra wolnej przestrzeni, by móc go wygodnie rozłożyć oraz korzystać z niego. Kolejny aspekt, jaki należy rozpatrzyć, jest głębokość basenu – jest to dość indywidualna decyzja, jednak trzeba wziąć pod uwagę, kto będzie z niego korzystał – jeśli głównie dzieci, warto wziąć pod uwagę te niezbyt głębokie zbiorniki basenowe.

Baseny stelażowe

Wybór basenu ogrodowego wcale nie jest taki oczywisty. Poza wielkością i głębokością warto wziąć pod uwagę rodzaj konstrukcji. Baseny stelażowe są niezwykle wytrzymałe oraz stabilne. Uznawane są za najmocniejsze spośród dostępnych modeli. Ich konstrukcja jest złożona, a montaż takiego zbiornika wymaga poświęcenia pewnej ilości czasu (zwłaszcza gdy robi się to po raz pierwszy). Najczęściej baseny stelażowe są wykonane z wielowarstwowego materiału PCV i wzmocnione są nylonową siatką. Powłoka odporna na przebicie gwarantuje żywotność produktu nawet przez kilka(naście) sezonów. Wzmocniona rama zapewnia stabilność i wysoką jakość produktu. Basen stelażowy często zawiera w zestawie drabinkę, która ułatwia wchodzenie. Wiele firm dodaje także pompy filtrujące, matę pod basen, termometr do wody czy naprawcze łatki.

Baseny rozporowe

Równie popularne są baseny rozporowe. Wyróżniają się m.in. znacznie niższą ceną w porównaniu do modeli stelażowych. Baseny rozporowy zazwyczaj występują w okrągłym kształcie. Jest niezwykle prosty w rozstawieniu, a jego montaż w ogródku zajmuje około 15 minut – wystarczy położyć go na równej powierzchni i zacząć napełniać wodą. Baseny takie są wykonane z materiału PCV, a dmuchany kołnierz gwarantuje wysoki komfort użytkowania. Baseny takie są odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wybierając basen rozporowy, nie zapomnij o pompie filtrującej, która zatrzyma brud. Jedną z zalet basenów rozporowych jest możliwość dopasowania go do swoich preferencji – możesz wybrać duże baseny mieszczące kilku dorosłych bądź mniejsze – idealne dla dzieci.

Jeśli chcesz stworzyć w swoim ogrodzie miejsce relaksu, przestrzeń idealną do odpoczynku bądź wodnych szaleństw, wybierz basen skrojony na miarę Twoich potrzeb. Z pewnością każdy wybór przyniesie dużo radości, zabawy, uatrakcyjni każdy ciepły dzień, a także przyniesie ochłodę w upalne, wakacyjne dni.