Gardenportal.pl

Dom i ogród

Kiedy należy użyć tarczy tnącej w kosie spalinowej? Warto to wiedzieć

kosa spalinowa

Czasem zajmując się pielęgnacją rozmaitych terenów zielonych, potrzebny jest sprzęt do zadań specjalnych. W końcu nie każda działka, którą musimy skosić składa się wyłącznie z idealnie utrzymanego, angielskiego trawnika. Do bardziej wymagających terenów konieczne będzie zaopatrzenie się w odpowiednie części kosy spalinowej– specjalistyczne tarcze tnące.

Czym tarcze tnące do kosy różnią się od żyłki? 

Żyłka tnąca jest jedną ze standardowych części wykaszarki. Używa się jej przy koszeniu zwykłych trawników i trudno dostępnych miejsc w przydomowych, zadbanych ogrodach. Problem pojawia się dopiero wówczas, gdy wchodzimy ze sprzętem w trudniejszy teren, gdzie oprócz wysokiej trawy i chwastów mamy do czynienia z gęstszymi zaroślami. 

Wówczas warto zapoznać się z ofertą sklepu z częściami do kos i wykaszarek oraz nabyć specjalne tarcze tnące. Tarcze tnące do kosy doskonale sprawdzają się w sytuacjach, w których zwykła żyłka nie da sobie rady. Kosa wyposażona w tego typu części może służyć do przycinania wysokich krzewów, a także karczowania gęstych zarośli, jeżyn i zdrewniałych chwastów. Dzięki temu świetnie sprawdzi się podczas pracy w terenach rzadko koszonych, utrzymanych w złej kondycji i mocno zarośniętych. 

Rodzaje tarcz tnących do kosy 

Na rynku dostępne są różne rodzaje tarcz tnących do kosy. W zależności od kształtu i ilości zębów będą one miały inne zastosowania. Im gęstsze i mniejsze zęby ma tarcza, tym lepiej sprawdzi się w przypadku cięcia większych i twardszych materiałów. Stąd np. tarcze tnące posiadające 80 zębów sprawdzą się nawet w wyjątkowo trudnych warunkach. Można z ich pomocą karczować nie tylko zdrewniałe chwasty, ale także małe drzewa czy krzewy. Do karczowania małych drzewek i samosiejek świetnie sprawdzą się również tarcze tnące z trójkątnymi bądź kwadratowymi zębami, a także tarcze wyposażone w dłuta. Najlepsze tarcze będą w stanie przyciąć nawet drzewa o średnicy do 10 cm! Poszczególne części kosy różnią się między sobą także średnicą samej tarczy, średnicą otworu wewnętrznego, grubością, a także materiałem wykonania. Dzięki temu można dopasować część idealnie do swoich potrzeb.  

Na co uważać używając tarczy tnącej do kosy? 

Warto mieć na uwadze, że pracując z kosą należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Jeśli kosa jest wyposażona w tarczę tnącą, może wyrządzić znacznie więcej szkody niż w przypadku żyłki. To szczególnie istotne, ponieważ z tarcz tnących korzystamy głównie w terenach zaniedbanych, gdzie łatwo możemy natrafić na różnego rodzaju przeszkody

Oznacza to, że podczas pracy może dojść do odbicia, gdy tarcza tnąca natrafi na twardą przeszkodę, taką jak kamień, twardy pień czy kłoda. Wówczas kosa zostanie odrzucona w kierunku przeciwnym do obrotów urządzenia, co może prowadzić do utraty kontroli nad urządzeniem