Gardenportal.pl

Dom i ogród

Kiedy wymienić okna plastikowe? Jeśli te rzeczy występują u Ciebie w domu, pomyśl nad nowymi oknami!

okna PCV DOmel

Dobrej jakości stolarka otworowa może nam służyć co najmniej dwadzieścia lat. Odpowiednio dopasowane i wysokiej klasy okna PCV nie wymagają zbyt częstej wymiany. Istotny wpływ na stan techniczny stolarki okiennej ma sposób użytkowania oraz montażu. Kiedy wymienić okna PCV? W jaki sposób możemy ocenić, że najwyższy czas na zakup nowych profili okiennych? Czy możliwa jest wymiana stolarki okiennej zimą?

Kiedy wymienić okna plastikowe?

O zakupie nowych profili okiennych warto pomyśleć w sytuacji, gdy zauważymy pęknięcia czy inne uszkodzenia. Najczęściej są one skutkiem nieostrożnych zabaw dziecięcych albo prób włamania. Mogą też świadczyć o nieprawidłowym montażu. Jeśli okno zostało źle zamontowane lub nieodpowiednio dopasowane do otworu, po pewnym czasie mogą pojawić się problemy z jego dalszym użytkowaniem. W przypadku, gdy skala uszkodzeń nie jest duża, warto zastanowić się nad wymianą jedynie niektórych elementów.

Wiele osób decyduje się na wymianę okien PCV tylko i wyłącznie ze względów estetycznych. Zniszczone lub pożółkłe ramy, które nie dają się doczyścić, prezentują się mało efektownie. Na wymianą okien PCV należy się też zastanowić w momencie, gdy rachunki za ogrzewanie rosną z kolejnym sezonem grzewczym. Mniejsza izolacja termiczna może wynikać z rozszczelnienia niektórych elementów lub słabych parametrów technicznych. Starszej generacji okna PCV są mniej odporne na dźwięki, które dobiegają z zewnątrz. W związku z tym warto też zastanowić się nad zakupem nowoczesnych modeli.

Wymiana okien PCV – co warto wiedzieć?

Jeśli mieszkamy na parterze lub w domu jednorodzinnym, najlepiej zainwestować w systemy okienne wyposażone w dobrej jakości zabezpieczenia antywłamaniowe. O oknach dźwiękoszczelnych powinniśmy pomyśleć szczególnie wtedy, gdy mieszkamy w pobliżu ruchliwej ulicy, dworca kolejowego lub linii tramwajowej. Nie bez znaczenia są również parametry cieplne stolarki okiennej (maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła to 0,9 W/m2K). Polecane okna PCV o wyżej wymienionych właściwościach użytkowych są dostępne w ofercie firmy Domel.

Montaż warto powierzyć w ręce profesjonalnej ekipy, która zajmie się wymianą stolarki otworowej od A do Z. Wstawienie nowego profilu nie powinno zająć więcej niż 1 godzinę. Jeśli planujemy zamontować w bloku proste okna – o tym samym rozmiarze co dotychczasowe, nie potrzebujemy mieć zgody spółdzielni mieszkaniowej.

Montaż okien – kiedy najlepiej to zrobić?

O wymianie okien warto pomyśleć zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Najlepszym czasem na podjęcie pracy renowacyjnych jest późna wiosna. Nic nie stoi na przeszkodzie, by okna wymienić latem, kiedy na zewnątrz nie panują ekstremalne temperatury. Montaż okien PCV jest możliwy także jesienią i zimą. Pod warunkiem, że temperatura powietrza nie spada poniżej -10 st. C. Niezbędny jest także dobór odpowiedniej pianki do uszczelniania okien PCV.