Gardenportal.pl

Dom i ogród

Poradnik – jak mądrze kupić lampy zewnętrzne?

oświetlenie

Polacy coraz chętniej decydują się na oświetlenie zewnętrzne. Zapewnia ono nie tylko większy komfort i bezpieczeństwo, ale jest również dekoracją, która zdecydowanie potrafi zrobić wrażenie na każdym gościu. Aby jednak cały system oświetlenia zewnętrznego działał tak, jak tego oczekujemy, kluczowe jest odpowiednie zestawienie ze sobą różnych rodzajów lamp.

Dzisiaj przedstawimy porady, które przydadzą się każdej osobie, która planuje samodzielnie zaprojektować oświetlenie ogrodowe.

Wybór lamp zewnętrznych

Kluczowy aspekt to właściwie wybrane lampy zewnętrzne. Część osób, z różnych powodów, może bowiem rozważać zakup lamp przeznaczonych do wnętrz, właśnie w przypadku planowania oświetlenia zewnętrznego. To błąd – lampy tego typu nie będą odporne na warunki atmosferyczne, z którymi mogą mieć kontakt. Aby oświetlenie było bezpieczne, ale także trwałe, konieczne jest decydowanie się jedynie na zakup lamp, które zostały skonstruowane z myślą o ich funkcjonowaniu właśnie na zewnątrz.

Planowanie oświetlenia zewnętrznego

Zanim zapadnie decyzja o jakimkolwiek zakupie, konieczne jest dokładne zaplanowanie całego systemu oświetlenia. W tym celu dobrze jest podzielić przestrzeń na strefy, a następnie zastanowić się, jak powinny być ono oświetlone – każda z nich może bowiem prezentować się w sposób inny od pozostałych. Jeżeli plan ten zostanie zrealizowany, należy zastanowić się, z pomocą jakich lamp można uzyskać odpowiedni efekt.

Strefy wymagające oświetlenia

W powyższym planie powinny z pewnością zostać uwzględnione przynajmniej takie strefy, jak wejście do domu, ogród, podjazd, brama wjazdowa, taras, altana, ściany domu, miejsce zabaw dzieci, alejki i ścieżki wokół domu – o ile oczywiście w naszym przypadku one występują. W praktyce większość z nich zapewne będzie jednak obecna. Każda z powyższych stref może być oświetlona w inny sposób, za pomocą zupełnie innych rozwiązań.

oświetlenie

Brak lamp uniwersalnych

Gdy planuje się oświetlenie większej przestrzeni, pewne jest, że w takim przypadku konieczne będzie skorzystanie z różnych rodzajów lamp, do których zaliczają się lampy najazdowe, lampy stojące, lampy wiszące, kinkiety czy nawet lampy podwodne. Każda z nich będzie rozwiązaniem lepszym w zupełnie innej sytuacji. Dlatego nie można oczekiwać, że w przypadku oświetlenia zewnętrznego, można wybrać jedynie jeden czy dwa rodzaje lamp, i tylko na nich oprzeć cały system. Będzie to rozwiązanie bardzo trudne, i efekt będzie gorszy niż w przypadku, gdy wykorzystuje się pełen potencjał różnorodnych rodzajów lamp ogrodowych.

Wygląd lampy i jej dopasowanie do domu i ogrodu

Również pod kątem estetyki, trudno poszukiwać lamp uniwersalnych. Poszczególne lampy mogą reprezentować zupełnie inny styl, jedne będą pasować do domów klasycznych, inne – industrialnych, jeszcze inne, do stylu skandynawskiego. Dlatego na etapie planowania i poszukiwania oświetlenia zewnętrznego, należy brać pod uwagę nie tylko rodzaj lampy czy jej moc, ale również styl, w którym została wykonana, by pod kątem estetycznym pasowała do domu, ogrodu czy innych elementów dekoracyjnych, z którymi ma ona współgrać.

Wybór żarówek – czas podstawić na rozwiązanie LED

W chwili obecnej idealnym rozwiązaniem, w przypadku oświetlenia zewnętrznego, okaże się właśnie oświetlenie LED. Samo z siebie jest ono coraz tańsze, a poszczególne produkty, nawet te od mniej znanych producentów, nie powinny mieć problemów z tym, by świecić przez naprawdę długie lata.

Żarówki LED będą idealnym wyborem, jeżeli oczekuje się oszczędności – to właśnie one będą naprawdę niewiele wpływać na wysokość rachunków za energię. Dodatkowo, żarówki LED są dostępne w różnych kształtach, kolorach, mają również zróżnicowaną moc, dzięki czemu na pewno uda się wybrać żarówki odpowiednio dopasowane do naszych bardzo realnych wymagań.