Gardenportal.pl

Dom i ogród

Która sprawdzi się lepiej w ogrodzie? Pompa pionowa czy wielostopniowa?

Pompa pionowa czy wielostopniowa

Potrzebujesz pompy do ogrodu? Może Twój ogród wymaga obfitego podlewania, a może stosujesz lub chcesz zastosować system nawadniania automatycznego? W takich sytuacjach na pewno przyda się pompa do wody, która podnosi jej ciśnienie i zwiększa wydajność. Zresztą nie tylko w takich sytuacjach przydaje się to niezawodne urządzenie. Domowe czy ogrodowe pompy sprawdzają się także do wypompowania wody z zalanej piwnicy, do stawu ogrodowego czy innego zaszlamionego zbiornika, który należy wyczyścić. Jaką pompę wybrać? Która będzie najwydajniejsza? Czy lepiej sprawdzają się pompy pionowe, czy pompy wielostopniowe?

Nie tylko w układach odwadniających. Gdzie przydają się pompy do wody?

Pompy do wody mają szerokie zastosowanie. Używa się ich do zwiększenia ciśnienia wody czy innych cieczy. Właściwie pompy do użytku domowego, w ogrodzie czy w studniach głębinowych, stanowią tylko niewielki procent spośród ogólnego ich zastosowania. Pompy do wody na dużą skalę wykorzystuje się w przemyśle różnego rodzaju. Zarówno w przemyśle, który bezpośrednio związany jest z działaniem wody, jak i tym niebezpośrednim. Z pomp wody korzystają zakłady komunalne w układach zaopatrzenia w wodę pitną oraz zakłady produkcyjne. Na przykład spożywcze czy chemiczne, gdzie wody o zwiększonym ciśnieniu używa się do czyszczenia maszyn, stanowisk pracy, jak i w układach chłodzenia wielu maszyn.

Gdzie jeszcze stosuje się pompy wody?

Pomp do wody używa się także w zamkniętych układach wody, na przykład do zasilania kotłów, w systemach gaśniczych, myjniach samochodowych, pralniach chemicznych, deszczowniach i innych układach odwadniających. Używa się także ich właśnie w ogrodzie do podlewania i systemów nawadniania, czy też w studniach głębinowych, zaopatrując dom w wodę pitną i użytkową. Ze względu na konkretne zastosowanie, należy wybrać odpowiedni rodzaj pompy do wody.

Pompy pionowe

Pompę pionową cechuje jeden wirnik. Dlatego jej konstrukcja nie jest zbyt złożona ani nie jest zbyt narażona na uszkodzenia w czasie pracy. Zwykle jest niewielkich rozmiarów. Dlatego znajduje szerokie zastosowanie, nawet w słabo dostępnych miejscach. Pomp pionowych używa się do pompowania różnych mediów. Na przykład w układach obiegowych wody, do zasilania kotłów, w przemyśle i w sieciach wodociągowych. Rzadziej w rolnictwie i systemach nawadniających. Jednak odnajdują także zastosowanie w pralniach czy na myjniach. Więcej o pompach pionowych przeczytasz tutaj: https://www.dostudni.pl/pompy-pionowe,b128.html

Pompy wielostopniowe

Pompy wielostopniowe zwykle są nieco większe od pionowych, gdyż zawierają już kilka wirników. Ich konstrukcja trochę przypomina walec. Tym bardziej że ułożone są poziomo. Przez to także trudniej zamontować je w wąskich, pionowych otworach. Jednak z uwagi na kilka wirników, takie pompy są zdecydowanie wydajniejsze niż pionowe. Skutecznie zwiększają ciśnienie przetłaczanej cieczy. Dlatego najczęściej używa się ich do pozyskiwania wody. Dzięki temu są elementem skutecznego zasilania w wodę domów jednorodzinnych czy gospodarstw.

Które pompy lepsze do ogrodu?

Pompy wielostopniowe to pompy wielozadaniowe. Są idealne do tłoczenia czystej wody o wysokim ciśnieniu. Przede wszystkim są bardzo wydajne. Pompy pionowe, które mają tylko jeden wirnik, tłoczą zdecydowanie mniejsza ilość wody na minutę. Dlatego sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie potrzeba tak dużej wydajności, jaką zapewniają pompy wielostopniowe. Więcej o pompach wielostopniowych dowiesz się z artykułu na tej stronie: https://www.dostudni.pl/co-to-jest-pompa-wielostopniowa,b165.html