Gardenportal.pl

Dom i ogród

Maty grzewcze – czy mogą zastąpić kaloryfery?

Maty grzewcze

Kaloryfer to klasyczny i wciąż cieszący się dużą popularnością sposób na rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniach. Poza zaletami ma jednak również liczne wady, które sprawiają, że wiele osób zastanawia się nad wyborem innego rozwiązania grzewczego. Polecaną alternatywą dla kaloryferów są podłogowe maty. Sprawdź, czym się charakteryzują i jakie korzyści zapewnią.

Czym są maty grzewcze podłogowe?

Podłogowe maty grzewcze na podczerwień to nowoczesny system grzewczy montowany na posadzce, pozwalający na szybkie uzyskanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Na rosnącą popularność tego rodzaju instalacji wpływa jej uniwersalny charakter, a także wysoka funkcjonalność. Mata pozwala bowiem na szybkie rozgrzanie właściwie każdej podłogi: pokrytej płytkami ceramicznymi, gresem, marmurem czy terakotą. Stała moc na poziomie 150 W/m2 zapewnia odpowiednie parametry cieplne. Sam system nie jest z kolei zależny od posiadanej w domu instalacji C.O. Dzięki temu można nim dowolnie sterować.

Maty grzewcze – wygodny sposób na ciepło w domu

Maty grzewcze podłogowe od renomowanego producenta, takiego jak firma Termofol, to prosty i szybki sposób na zapewnienie optymalnego komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Sprawdzają się zarówno jako podstawowe, jak i dodatkowe źródło ogrzewania, zapewniając przyjemne uczucie ciepłej podłogi. Są szczególnie polecane do dogrzewania łazienek, salonów, kuchni, przedpokojów oraz innych pomieszczeń w domach prywatnych, biurach, a także obiektach użytkowych.

Instalacja mat nie powoduje podniesienia poziomu posadzki. Ich zaletą jest też prostota montażu. Z łatwością nadają się do samodzielnego zamontowania nawet przez osoby, które nigdy wcześniej nie zajmowały się tego rodzaju zadaniami. System jest instalowany jedynie w miejscach użytkowanych przez domowników, co wpływa na oszczędności finansowe.

Stosowanie mat grzewczych podłogowych jest ponadto w pełni bezpieczne. 3-warstwowa izolacja wykonana z trudnopalnych materiałów gwarantuje najwyższy stopień ochrony przeciwpożarowej. Zaawansowane technologie wykorzystywane w matach pozwalają z kolei stworzyć zdrowy system ogrzewania bez pola elektromagnetycznego. Używanie maty wiąże się również z brakiem powstawania i gromadzenia kurzu, roztoczy i alergenów, co wpływa na komfort życia domowników.

Maty grzewcze podłogowe a kaloryfery

Podłogowe maty na podczerwień stanowią dobrą alternatywę dla innych systemów grzewczych. Są świetnym zamiennikiem klasycznej „podłogówki” zintegrowanej z instalacją centralnego ogrzewania. Sprawdzą się też doskonale w zastępstwie kaloryferów. W przeciwieństwie do nich nie zajmują miejsca w pomieszczeniu (są ukryte w podłodze), a także w żaden sposób nie wpływają na jego walory estetyczne. Maty grzewcze podłogowe błyskawicznie ogrzewają całe pomieszczenie, natomiast kaloryfery, ze względu na swą specyfikę, robią to znacznie wolniej i stopniowo. Kaloryfery należy również często czyścić, aby nie stały się siedliskiem kurzu i roztoczy. Maty nie wymagają natomiast żadnych czynności higienicznych.