Gardenportal.pl

Dom i ogród

Pompa śrubowa – jakie rozwiązanie wybrać?

pompa śrubowa

Tytułowe pompy śrubowe to pompy głębinowe, które cieszą się sporym zainteresowaniem i wykorzystywane są w gospodarstwach domowych, rolnych, przy transporcie ścieków czy gnojowicy. W przypadku pompy śrubowej można liczyć na to, że poradzi sobie z wodą, która będzie zanieczyszczona, pracuje na wysokim poziomie w przypadku trudnych warunków atmosferycznych. Prosta budowa gwarantująca trwałość i wysoka skuteczność w trakcie pracy to czynniki decydujące o jej popularności. Warto jednak postawić sobie pytanie, jak wybrać tą najlepszą pompę do własnych zastosowań. 

Wybór pompy śrubowej 

Czym się kierować przy wyborze pompy? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie wybór pompy dopasowanej do konkretnych zadań. Nie zawsze istnieje jednak taka możliwość, dlatego warto zapoznać się z tym, jakie modele są dostępne w sprzedaży, by wśród nich wyszukać dla siebie tę najlepszą ofertę. Jeśli mamy wodę, która jest zdatna do picia, to najczęściej stosuje się pompę hydroforową. Jeśli w grę wchodzą ścieki, to najczęściej wykorzystuje się pompę z rozdrabniaczem. Ewentualnie można również zdecydować się na pompę, która będzie miała charakter zanurzeniowy i właśnie do pompowania brudnej wody będzie przeznaczona. W takim przypadku pompa powinna sobie poradzić nawet w trudnych warunkach. 

Pompa do pracy z wodą opadową

W przypadku, gdy dojdzie do zalania czy podtopienia, właśnie wskazywana powyżej pompa zanurzeniowa będzie dobrym rozwiązaniem, na które warto się zdecydować. Taka pompa powinna być zdolna do radzenia sobie z z wodą, która ma kilka centymetrów głębokości. Są to najczęściej pompy z krótkimi nóżkami, które pozwolą na osadzenie ich na podłodze. Jeśli podtopienia są regularne to przydatna może być pompa z automatycznym włącznikiem, która zareaguje, gdy dojdzie do podtopienia. W ten sposób pompa będzie chroniła przed zalaniem budynków. 

Pompa do pracy w szczególnie trudnych warunkach 

Jeszcze innym sprzętem będą pompy specjalnie przygotowane do pracy z gęstymi zawiesinami i osadami. Woda z dużą ilością piasku, żwiru, osady ściekowe albo przemysłowe. W tej sytuacji trzeba będzie postawić na pompy szlamowe, które uzyskują bardzo wysoką wydajność i będzie to świetny wybór szczególnie dla tych osób, które chcą poradzić sobie z trudnymi warunkami pracy i osadami, które będą trudne do wypompowania. 

Przed wyborem pompy warto więc zapoznać się z różnymi dostępnymi propozycjami, by spośród nich wybrać dla siebie najlepszy sprzęt, który będzie spełniał indywidualne oczekiwania użytkownika oraz będzie dopasowany do charakteru wykonywanych prac.