Gardenportal.pl

Dom i ogród

Medinilla po przekwitnięciu – jak o nią dbać?

Medinilla po przekwitnięciu - jak o nią dbać?

Medinilla to niezwykle urocza roślina, który przepięknie wygląda w trakcie kwitnięcia. Jej zwisające, potężne kwiaty przypominające grona bez wątpienia przyciągają oko każdego ogrodnika. Zdrowa roślina wydaje piękne kwiaty w dużych ilościach, a okres kwitnienia ma miejsce przede wszystkim w pierwszej połowie roku kalendarzowego, czyli od lutego do sierpnia. Co jednak zrobić, gdy roślina przekwitnie, albo jej kwiaty nie będą wystarczająco obfite? Jak dbać o prawidłową wegetację medinilii? Wszystkiego dowiesz się poniżej!

Dlaczego warto dbać o medinillę?

Medinilla wspaniała, bo tak brzmi jej prawidłowa nazwa gatunkowa, niekiedy określana jest również jako medinilla magnifica. To urokliwa roślina z nadrzędu różopodobnych, którą klasyfikuje się w rzędzie mirtowców i rodzinie zaczerniowatych. Miejsce jej pochodzenia to Filipiny, choć swoją popularność zdobyła w wielu krajach światach. Stała się popularna również w Polsce i doceniana ze względu na swoje ozdobne walory.

W naszych krajowych warunkach roślina nie przetrwa bez naszej pielęgnacji. Jeśli o nią odpowiednio zadbamy, to odwdzięczy się pięknym kwitnieniem. W Twoim domu pojawiła się medinilla? Jak pielęgnować tę egzotyczną roślinę, by długo pozostała piękna? Przede wszystkim to roślina, którą należy uprawiać w pomieszczeniach zamkniętych. Źle znosi chłód, a nawet temperaturę jesienną, czyli oscylującą w granicy 10–15 stopni. W przypadku rośliny medinilla uprawa jest dosyć problematyczna, ponieważ wymaga szklarni lub wydzielonego miejsca. Gatunek ten dorasta do niespełna dwóch metrów wysokości, dlatego potrzebuje bardzo dużo miejsca w domu, również ze względu na rozłożyste gałęzie.

Kwiat medinilla – jak pielęgnować roślinę po przekwitnięciu?

Po okresie intensywnego kwitnienia przypadającego na pierwszą połowę roku płatki zaczynają powoli odpadać. Wiele osób zastanawia się, jak właściwie zająć się tą rośliną, by nadal cieszyć się jej urodą po kwitnieniu – w końcu może imponować swoim wyglądem przez cały rok. Przede wszystkim należy pamiętać, że medinilla jest rośliną ciepłolubną. Dobrze radzi sobie w wilgotnym klimacie, choć nie preferuje bezpośredniego nasłonecznienia.

Po przekwitnieniu należy zapewnić jej jasne, rozproszone światło oraz optymalne warunki temperaturowe. Roślinę należy regularnie podlewać, choć rzadziej niż w okresie letnim. Nie należy dopuszczać do przelania doniczki. Spryskiwanie rośliny wodą zraszającą również może być korzystne, zwłaszcza w suchym klimacie. W Polsce będzie to okres grzewczy, a zatem najczęściej miesiące od listopada do marca. Wówczas poziom wilgotności w mieszkaniach gwałtownie spada na skutek rozgrzewających się kaloryferów.

Medinilla – choroby. Jakie problemy mogą dotknąć przekwitniętą roślinę?

Brak optymalnych warunków do wegetacji może sprawiać, że roślina zacznie chorować. Bardzo często dotykają ją choroby grzybowe, których nasilenie występuje m.in. w przypadku wykonania niewłaściwego doniczkowego drenażu. Przelewanie rośliny oraz wysoka wilgotność powietrza przy niskiej temperaturze bez odpowiedniej cyrkulacji to kolejny problem generujący stany chorobowe medinilli.

Jeśli kwiat medinilla odpada zbyt szybko, może to oznaczać przesuszenie się rośliny (choć nie zawsze jest to jedyny symptom). Dbając o roślinę, warto pamiętać, że musi mieć ona odpowiednio dużą donicę. Problemy z wegetacją po kwitnieniu może być spowodowany tym, że roślina ma za mało miejsca.

Inne problemy z medinillą po zrzuceniu kwiatów. Medinilla – uprawa w domu

Okresowe problemy z kondycją rośliny mogą być także wywołane szokiem związanym z aklimatyzacją. Medinilla uprawiana jest w szklarniach, dlatego po przewiezieniu do domu może czasowo chorować. W niektórych przypadkach można mówić także o aktywności owadów, m.in. mącznika. Jeśli zmagamy się z problemem uschniętych liści, to prawdopodobnie powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche. Wszelkie zmiany w postaci plam na liściach to duże prawdopodobieństwo oddziaływania przędziorków lub pleśni. Na szczęście preparaty zwalczające choroby medinilly są szeroko dostępne w sklepach ogrodniczych. Warto pamiętać, że medinilla po przekwitnięciu również wymaga pielęgnacji i utrzymywania odpowiednich warunków wilgotności i temperatury podłoża.