Gardenportal.pl

Dom i ogród

Najlepsze trawy ozdobne, które zimują w Polsce

ogrod

Trawy ozdobne cieszą się coraz większą popularnością w naszych ogrodach. Atrakcyjny wygląd to nie jedyny powód, dla którego są wybierane. Dodatkowo nie wymagają intensywnej pielęgnacji i dobrze komponują się z otaczającymi roślinami.

Obecnym trendem w nowoczesnym ogrodnictwie jest posiadanie na swojej rabacie co najmniej kilku rodzajów trawy ozdobnej. Oferta zdaje się być nieskończona, przez cały czas pojawiają się nowe rodzaje i gatunki. Szybki wzrost roślin pozwala na rozsadzenie roślin co kilka sezonów. Wśród nich możemy rozróżnić gatunki w pełni mrozoodporne oraz takie, które na zimę wymagają okrycia.

Szeroką gamę produktów możemy znaleźć w ofercie Gospodarstwa Ogrodniczego Bilscy: https://www.bilscy.info/trawy-ozdobne

WYBÓR TRAW DO OGRODU

Ozdobne trawy równie dobrze sprawdzą się zarówno w przydomowym ogródku jak i na tarasie. Wyglądają bardzo efektownie a gama kolorów do wyboru jest przeogromna. Na efekt składa się również ich zachowanie. Podczas nawet lekkich ruchów powietrza nadają całej przestrzeni ruchu. Także jeżeli chodzi o dźwięk traw, jest on bardzo przyjemny. Największym problemem w tym przypadku jest dobór odpowiedniej odmiany sadzonek, ponieważ mamy do dyspozycji setki całkowicie różnych gatunków. Najczęściej kolorystyka i wielkość traw dopasowywane są do innych, sąsiadujących roślin. Bardzo dobrymi sąsiadami dla nich są hortensje i derenie.

trawy ozdobne
Trawy ozdobne idealnie pasują do ogrodu

TRAWY OZDOBNE O PEŁNEJ MROZOODPORNOŚCI

Wśród traw ozdobnych istnieją takie odmiany, które świetnie radzą sobie z niskimi temperaturami i silnym mrozem. W takim przypadku nie musimy martwić się ich przezimowaniem i dbać o specjalne okrycie poza sezonem. To najmniej wymagające odmiany, stąd największe zastosowanie mają na otwartych terenach.

W przypadku postawienia na mocne i żywe kolory, powinniśmy zastanowić się nad takimi odmianami jak Hakonechloa smukła, Miskant chiński strictus czy Proso rózgowate ‘Nortwind’. Wszystkie znajdują się w grupie określonej jako rośliny ozdobne z liści. Różnią się między sobą miesiącami kwitnienia, jednak nieznacznie. Miesiące ich kwitnienia to przede wszystkim wrzesień i październik. W przypadku Miskanta chińskiego strictusa to także sierpień a w przypadku Prosa rózgowatego jest to dodatkowo listopad. Żywozielone liście bardzo przypominają długą tradycyjną trawę. Warto wspomnieć, że te odmiany wymagają lekkiej i przepuszczalnej gleby. W takich warunkach radzą sobie najlepiej.

Przyostnia rubinowa

Kandydatem do miana najbardziej efektownej trawy ozdobnej w pełni mrozoodpornej jest Przyostnia rubinowa. Drugi człon nazwy wziął się z jej koloru (odcienie różu i rubinu). Idealnie komponuje się z innymi roślinami, może tworzyć wraz z nimi wspaniały krajobraz. Warto zauważyć, że jest to trawa, która wyrasta w różnorodnych kierunkach. Dzięki tworzeniu się gęstych kwiatostanów, tworzy perfekcyjne tło dla całego naszego ogrodu.

Miskant chiński giganteus

Jedna z wyższych traw ozdobnych. Może osiągnąć wysokość nawet 2 metrów. Powstałe kępy są bardzo gęste, natomiast liście wydają się być wąskie ale są za to bardzo długie. Nie są zielone przez cały sezon. Przed zimą zmieniają kolor i żółkną a czasem przybierają koloru pomarańczowego. Okres kwitnienia jest dosyć długi, ponieważ przypada na miesiące pomiędzy lipcem a listopadem. Cechuje się szerokim zastosowanie. Sadzi się je zazwyczaj wzdłuż murów i ogrodzeń a także w niedalekiej odległości od wodnych zbiorników. Często spotykane są przy wejściach do ogrodów.

TRAWY OZDOBNE WYMAGAJĄCE OKRYCIA NA ZIMĘ

Istnieją również inne odmiany traw ozdobnych, których zimowanie należy zaplanować. Nie są w pełni mrozoodporne, więc należy zadbać o ich okrycie na okres niskich temperatur i mrozów. Nadają się równocześnie do naszych zimowych ogrodów, w takich warunkach nie musimy szczególnie dbać o ich przezimowanie.

Jedną z ciekawszych gatunków jest Kostrzewa. W różnych odmianach tworzy gęste kępki trawy. Osiąga nawet do 20 centymetrów wysokości i idealne nadaje się do stosowania w ogrodach skalnych i rabatach bylinowych. Świetnym miejscem dla jej posadzenia jest pogranicze ścieżki prowadzącej do nieruchomości.

Czerwona trawa w ogrodzie

Ogród powinien barwić się na różne kolory. Jeżeli będziemy chcieli dodać koloru czerwonego, wybór powinien paść na przykład na roślinę zwaną Imperata cylindryczna ‘Red Baron’. Co ciekawe w warunkach naszego klimatu rzadko dochodzi do jej zakwitania. Dlatego przez większość sezonu można obserwować pełnię koloru czerwonego w jej wykonaniu. W pełnym sezonie dochodzi także kolor zielony, który naturalnie komponuje się z innymi odcieniami tej rośliny.

Nie bez przyczyny Imperata cylindryczna zyskała miano najpiękniejszej ze wszystkich traw ozdobnych. Dodatkowo ma bardzo wiele zastosowań. Poradzi sobie z tworzeniem pięknej kompozycji zarówno w rabatach bylinowych jak i na otwartej przestrzeni niewielkiego ogrodu. Pasuje jako wystrój tarasu, balkony czy ścieżek a nawet okolicy drzwi wejściowych do domu. Pamiętajmy o tym, że niekoniecznie odnajdzie się w dużych przestrzeniach ogrodowych ze względu na stosunkowo wolny wzrost.

Znaleźć możemy ją w ofercie dobrych gospodarstw ogrodniczych: https://www.bilscy.info/imperata-cylindryczna-red-baron

imperata red baron
Imperata cylindryczna Red Baron

1 thought on “Najlepsze trawy ozdobne, które zimują w Polsce

Dodaj komentarz