Gardenportal.pl

Dom i ogród

Ogrodzenie z pustaka łupanego – postaw na efektowne rozwiązanie!

Ogrodzenie z pustaków łupanych

Kamień cieszy się ogromną popularnością w wielu aranżacjach. Obecnie istnieje rozwiązanie, które pozwala na osiągnięcie podobnego efektu, przy ograniczeniu kosztów inwestycji. Czym cechują się ogrodzenia z pustaka łupanego? W jakich miejscach sprawdzą się najlepiej?

Czym cechują się ogrodzenia łupane?

Ogrodzenia z pustaka łupanego są przede wszystkim bardzo uniwersalne. Pasują do niemal każdego stylu nieruchomości. Komponują się świetnie z innymi kamiennymi elementami pojawiającymi się na działce czy w bryle budynku. Są eleganckie, ale nie krzykliwe. Pasują doskonale również do wielu innych materiałów. Powszechnie łączy się je m.in. z metalem czy drewnem bowiem rzadko kiedy tworzy się ogrodzenia w całości wykonane z pustaka łupanego.

Ogrodzenia z pustaka łupanego w różnych barwach

Ogrodzenia z pustaka łupanego mogą przyjmować wiele odcieni. Zazwyczaj są to kolory naturalne, takie jak całe spektrum szarości, beżów czy brązów. Popularnością cieszą się jasne pustaki, zwłaszcza w sytuacji, gdy zostaną połączone z ciemniejszymi panelami lub innymi elementami tego typu. W nowoczesnych budynkach często stawia się na efekt kontrastu, przyciągający uwagę do ogrodzenia.

Kolor ogrodzenia z pustaka łupanego powinien być dopasowany m.in. do elewacji czy dachówki budynku. Niektóre osoby decydują się również na zachowanie spójności z podjazdem i ścieżkami na terenie działki. To niezwykle uniwersalne produkty, dlatego ich zastosowanie zależy wyłącznie od potrzeb użytkownika – mówi specjalista z firmy Płotex zajmującej się produkcją ogrodzeń.

Na rynku znaleźć można również specjalne murowane ogrodzenia z pustaków łupanych o różnych odcieniach. Wówczas każdy element jest cieniowany. Daje to niezwykle stylowy, trójwymiarowy efekt. Takie pustaki jeszcze lepiej imitują naturalne kamienie, które nigdy nie są idealnie jednolite.

Ogrodzenie łupane połączone z innymi materiałami

Ogrodzenie z pustaków łupanych

Bloki z pustaków łupanych pomogą stworzyć wrażenie kaskadowego układu terenu wokół naszej parceli, jednocześnie dzieląc przestrzeń na części o różnej użyteczności.

Powszechną praktyką jest łączenie ogrodzenia z pustaka łupanego z innymi materiałami. Zazwyczaj kamień imitują jedynie słupki, a pomiędzy nimi znajdują się poziome panele czy pionowe elementy metalowe. To rozwiązanie, które pozwala na zmniejszenie kosztów inwestycji, jednocześnie zapewniając przestronność ogrodzenia.

Otwory w ogrodzeniu sprawiają, że na działkę dociera znacznie więcej światła. To dobre rozwiązanie przede wszystkim na niewielkich parcelach. Ażurowe płoty dają bowiem wrażenie przestronności. Sam pustak łupany całkowicie zasłania to, co dzieje się na działce, dlatego tak dużą popularnością cieszą się płoty łączące w sobie kilka materiałów. Często stawia się na elementy w różnych kolorach, wybijające się na tle budynku.

Koszt budowy ogrodzenia z pustaka łupanego

Budowa ogrodzenia z pustaków łupanych to znacznie niższy koszt niż wykorzystanie naturalnego kamienia. Zazwyczaj za metr kwadratowy płaci się około 250 zł. Trzeba jednak pamiętać, że płoty mogą różnić się od siebie wysokością. Im wyższe ogrodzenie, tym większy koszt jego wykonania. Zazwyczaj za płoty znajdujące się z przodu budynku płaci się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Dla wielu osób może być to duży koszt, jednak ogrodzenie łupane prezentuje się niezwykle efektownie i z powodzeniem wytrzyma wiele lat.