Gardenportal.pl

Dom i ogród

Czy warto montować pompę ciepła?

fotowoltaika

Nowoczesne pompy ciepła są coraz częściej wykorzystywane do ogrzewania budynków i wody użytkowej, ponieważ w porównaniu do tradycyjnych kotłów oraz elektrycznych systemów grzewczych cechują się one dużo wyższym współczynnikiem efektywności energetycznej. Rozwiązanie tego typu jest szczególnie opłacalne w połączeniu z profesjonalną instalacją fotowoltaiczną, która przy takim scenariuszu jest w stanie zredukować koszty utrzymania gospodarstwa lub przedsiębiorstwa do absolutnego minimum. Jak dokładnie działają pompy ciepła? Jakie zalety ma takie rozwiązanie? Czy pompa ciepła sprawdzi się w starszym budownictwie? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Jak działają nowoczesne pompy ciepła?

Działanie cieplnych pomp opiera się na wymuszonym w zamkniętym obiegu instalacji grzewczej przepływie cieplnym pomiędzy ośrodkami o zróżnicowanych temperaturach. Do najbardziej istotnych elementów pompy cieplnej zaliczyć trzeba przede wszystkim:

Parownik – odpowiada za odparowywanie czynnika roboczego i odbieranie energii cieplnej z dolnego źródła

Sprężarka – odpowiedzialna za regulację ciśnienia, spręża czynnik roboczy i tym samym podnosi jego temperaturę

Skraplacz – niezbędny w procesie zmiany stanu skupienia czynnika roboczego (na ciecz)

Zawór rozprężny – służy do magazynowania schłodzonego czynnika i oziębiania go przed ponownym kontaktem z parownikiem

W kwestii takiej jak profesjonalne pompy ciepła dolnośląskie to jedno z wielu województw, na terenie których skorzystać warto z częściowego dofinansowania. W kwestii takiej jak rodzaj pompy ciepła wyróżnić można następujące cztery warianty:

– powietrzna pompa ciepła,

– wodna pompa ciepła,

– gruntowa pompa ciepła,

– pompy powietrze/woda.

Mając na uwadze stosunek ceny do wydajności, najlepiej wypada ostatni rodzaj, ponieważ to właśnie ten typ pompy jest najbardziej uniwersalny. Urządzenia tego typu są w stanie ogrzewać pomieszczenia i wodę użytkową nawet w skrajnie niskich temperaturach sięgających -25 stopni Celsjusza. Nowsze modele sprzętowe wyposażone mogą być także w funkcję chłodzenia budynków, co przydaje się głównie w trakcie upałów.

Pompy ciepła dolnośląskie – jakie zalety ma taki sprzęt?

Profesjonalna pompa ciepła to doskonała alternatywa dla tradycyjnych systemów ogrzewania kotłowego i elektrycznego. Jedną z ich największych zalet jest niewątpliwie możliwość zredukowania kosztów ogrzewania (np. prąd, paliwo itp.). Ze względu na możliwość pracy w szerokim zakresie temperatur są one także znacznie bardziej praktyczne oraz wydajne. Na wyróżnienie zasługuje tu także prostota obsługi nowoczesnych pomp cieplnych, które w niektórych przypadkach mogą być nawet zdalnie serwisowane. Mając na uwadze długą żywotność, wysoką efektywność i niską awaryjność urządzeń szacuje się, iż inwestycja ta zwróci się mniej więcej po 5 latach użytkowania. Na koniec warto obalić też stereotypy związane z rzekomo głośnym trybem pracy i brakiem możliwości montażu w starszym budownictwie. Kilkanaście lat temu mogły to być rozsądne argumenty, ale produkowane obecnie pompy cieplne są po prostu dużo bardziej wydajne.