Gardenportal.pl

Dom i ogród

Osuszacze – kiedy są niezbędne?

wilgoć

Wilgoć zalegająca w ścianach, podłogach czy w powietrzu niesie za sobą wiele zagrożeń. Dlatego też, kiedy się pojawi, warto jak najszybciej podjąć się osuszania. Można to zrobić na wiele sposobów. Jednym z nich jest wynajem osuszaczy. Kiedy konieczne jest skorzystanie z profesjonalnych osuszaczy?

Dlaczego wynajem osuszaczy może być niezbędny?

Warto zacząć od wyjaśnienia tego, dlaczego wilgoć stanowi zagrożenie. Przede wszystkim tworzy ona idealne warunki dla rozwoju pleśni i grzybów. Natomiast zarówno pleśń jak i grzyby są bardzo groźne dla zdrowia człowieka. Ich zarodniki unoszą się w powietrzu, powodując między innymi schorzenia układu oddechowego. Niemniej jednak mogą również powodować nowotwory oraz wiele innych chorób. Warto też zauważyć, że grzyby są trudne do usunięcia. Kiedy już pojawią się na ścianie czy na dowolnym innym elemencie konstrukcji, ich usunięcie może się okazać bardzo trudne. Warto zatem wcześniej zdecydować się na wynajem osuszaczy i nie dopuścić do rozwoju grzybów.

Osuszacze a przyczyny wilgoci

Warto mieć na uwadze, że wilgoć może się pojawić z różnych powodów. Jej obecność w murach bywa spowodowana podciąganiem kapilarnym. Mowa o sytuacji, w której wody gruntowe przenikają do struktur budynku i szczelinami przedostają się do jego coraz wyższych partii. Podciąganie kapilarne ma miejsce wtedy, kiedy w murach znajdują się szczeliny, a izolacja nie jest wykonana prawidłowo lub jej brak. Niestety dotyczy to wielu budynków i to nie tylko tych wybudowanych dziesiątki lat temu.

Kolejna przyczyna wystąpienia wilgoci to nieprawidłowa wentylacja. Brak właściwej cyrkulacji powietrza oznacza, że wilgoć nie zostaje odprowadzana z pomieszczenia, zatem osiada na ścianach i podłogach. Grzyb będący konsekwencją wilgoci może się również pojawić na suficie, a wszystko to jest odczuwalne w powietrzu. W powyższych sytuacjach wynajem osuszaczy okazuje się niezbędny. Niemniej jednak konieczne jest także pozbycie się źródła problemu, a więc w przypadku podciągania kapilarnego wykonanie izolacji, a gdy wentylacja nie działa poprawnie – modyfikacja instalacji wentylacyjnej.