Gardenportal.pl

Dom i ogród

Piece żeliwne – co warto o nich wiedzieć?

Piece żeliwne

Żeliwo to niesamowicie solidny i wyjątkowy materiał. Dzięki temu, że do jego powstania użyto żelaza i węgla, to jest to tworzywo doskonałe, które ma wiele możliwości i właściwości. Dobrze jest zatem poznać zalety pieców żeliwnych.

Jakie właściwości mają piece żeliwne?

Przede wszystkim piece żeliwne są:

  • wytrzymałe,
  • solidne,
  • długotrwałe,
  • odporne na różne czynniki zewnętrzne i atmosferyczne.

Przy zakupie odpowiedniego pieca żeliwnego dobrze jest sprawdzić też, jaką ma moc.

Jak wyczyścić żeliwny piec?

Dobrze jest zacząć czyszczenie od wyczyszczenia paleniska wewnątrz. Co ważne, to są specjalnie dostosowane do tego szczotki, którymi łatwo można wybrać sadzę i inne pozostałości. Należy też dbać o wizualną stronę pieca, dlatego też nie można zapomnieć o czyszczeniu szyby kominkowej. Świetną radą jest czyszczenie regularne pieców żeliwnych, dzięki czemu ich sprzątanie będzie szybkie i dokładne.

Piece żeliwne wolnostojące

Ostatnio bardzo popularne są piece żeliwne wolnostojące, które są nie tylko eleganckie, ale również praktyczne. Mogą wprowadzić do pomieszczenia niesamowity i niepowtarzalny urok. Bez problemu dopasują się do każdego stylu, jaki się ma w domu. Bardzo szybko potrafi ogrzać całe pomieszczenie. Jedną z najważniejszych cech pieców żeliwnych wolnostojących jest także to, że można je w każdej chwili przetransportować w inne miejsce, kiedy zajdzie taka potrzeba. Wybierając żeliwny piec wolnostojący, dobrze jest wziąć pod uwagę jego parametry, dzięki czemu będzie pewność, że ogrzeje on bez trudu całe pomieszczenie. Co ważne, to wolnostojący piec musi być tak umieszczony w pomieszczeniu, by obok niego nie znajdowały się żadne materiały łatwopalne. Dlatego też najczęściej jest on ustawiany bezpośrednio przy ścianie.

Co jeszcze warto wiedzieć o piecach żeliwnych?

Tego rodzaju piece oprócz tego, że mogą być wybrane w wersji wolnostojącej, to również można je wybrać jako piec tak zwana koza. Jest to również bardzo popularny rodzaj pieców żeliwnych, które mogą swym urokiem zachwycić każdego. Dodatkowo są tak samo trwałe, jak piece wolnostojące. Dobrze jest też wspomnieć, że piec typu koza może również bez problemu być umieszczony w salonie, co sprawi, że pomieszczenie to nabierze niesamowitego uroku. Żeliwne piece są niesamowicie wytrzymałe, dzięki czemu mogą służyć bez żadnych usterek przez wiele sezonów. Dlatego też jedną z ich głównych zalet jest też to, że nie trzeba ich zbyt często wymieniać, co sprawia, że można być również ekonomicznym.

Warto dodać, że żeliwne piece można zamówić za pomocą Internetu lub udać się bezpośrednio do dostawcy. Dobrze jest wybrać taki piec, który ma wszystkie parametry, dzięki którym bez trudu ogrzeje daną powierzchnię. Co ważne, to do mycia pieców żeliwnych można używać też specjalnych środków, które można kupić w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.