Gardenportal.pl

Dom i ogród

Projektowanie ogrodów – od pomysłu do realizacji

projektowanie ogrodów w Poznaniu

Realizacja projektu ogrodu, bez względu na wielkość przestrzeni, którą chcesz zagospodarować na zewnątrz swojego domu, wymaga wiele przemyśleń i troski. Projektowanie ogrodów może wydawać się skomplikowanym i złożonym procesem. Niezależnie od tego, czy chcesz tylko wprowadzić niewielkie ulepszenia, aby uwzględnić podniesienie klombów, czy chcesz wiedzieć, jak samodzielnie zaprojektować ogród z ograniczonym budżetem. Ten poradnik pomoże Ci odnieść sukces w przeprowadzeniu tego projektu. Od pomysłów na ogród i szukania inspiracji w krajobrazie aż po uwzględnienie wszystkiego, co należy wziąć pod uwagę przy zatrudnianiu profesjonalisty i wybór narzędzi, których będziesz potrzebować. Jeśli chcesz wykonać całą tę pracę samodzielnie – znajdziesz tu całą wiedzę, jak zacząć. Marzysz o nowoczesnej przestrzeni na zewnątrz lub wykończeniu wiejskiego ogrodu? To wszystko jest możliwe.

Jakimi zasadami rządzi się projektowanie ogrodów?

Jeśli mieszkasz w Wielkopolsce, pamiętaj, że projektowanie ogrodów w Poznaniu nie różni się zasadniczo od projektowania w Paryżu, gdyż wszystkimi projektami rządzą podobne zasady. Pomyśl o swoim ogrodzie lub jakiejkolwiek przestrzeni zewnętrznej jako przedłużeniu domu lub „pokoju na świeżym powietrzu”. Ale nie zapominaj, że ten pokój jest inny, ponieważ jest zewnętrzny. Oznacza to, że oprócz cieszenia się dodatkową przestrzenią, możesz otoczyć ją roślinami i życiem, a także zbliżyć siebie i swoje rodziny i przyjaciół do natury.

To może brzmieć trochę zniechęcająco. Być może twój ogród jest zarośnięty i dziki; wszystko zostało kiedyś zaprojektowane w jakimś konkretnym celu, a teraz chcesz robić w ogrodzie coś zupełnie innego. Może to Twój pierwszy ogród lub masz ochotę na pomysły i nie wiesz od czego zacząć. A może chcesz, żeby ogród stanowił przede wszystkim miejsce służące dzieciom do zabawy? W rogu będzie można zjeść obiad i wypić kawę z przyjaciółmi i rodziną? A może taki, który polega na uprawie roślin oraz owoców i warzyw?

Decyzja, co chcesz robić w ogrodzie, to pierwszy i najważniejszy krok, od którego zależy kształt całej przyszłej pracy. Pomoże to odpowiednio przydzielić przestrzeń. Nie chcesz tworzyć dużej przestrzeni do wypoczynku, jeśli dzieci będą potrzebowały miejsca do biegania. A to nie oznacza wybrania tylko jednego miejsca do ogrodu – to przestrzeń dla całej rodziny. Bardziej chodzi o to, aby dokładnie je podzielić, aby odpowiadały potrzebom wszystkich.

Projektowanie ogrodów z uwzględnieniem mody i inspiracji

Kiedy zdecydujesz już, w jaki sposób chcesz spędzać czas w swoim ogrodzie i jakie będzie jego ogólne przeznaczenie, czas poszukać odrobiny inspiracji. Dobrą wiadomością jest to, że można to zrobić na niezliczone sposoby. Projektowanie ogrodów to dość modne zajęcie i można znaleźć w Internecie wiele stron poświęconych temu hobby. Może się okazać, że lubisz tylko jedną metodę urządzania przestrzeni lub kombinację wielu. Nie ma dobrego ani złego sposobu na rozpoczęcie zestawiania pomysłów na ogród.

Czasopisma i katalogi ogrodnicze mogą również stanowić świetne źródło ciekawych pomysłów. Dlaczego nie miałby to być magazyn ogrodniczy lub artykuł eksplorujący ogród ulubionej gwiazdy; katalog zakupów lub niedzielna gazeta. Pomocne może być nawet spacerowanie po okolicy i zwiedzanie miejsc na świeżym powietrzu. Od lokalnych parków po ogród przyjaciół i rodziny, wycieczki do okazałych domów do ulubionych miejsc wakacyjnych; rozejrzyj się i określ, co Ci się w nim podoba.

Zrób zdjęcia (jeśli to możliwe) i utwórz krótką listę. Te pomysły mogą nie być możliwe do odtworzenia w Twoim ogrodzie, ale na tym wczesnym etapie nic nie jest niemożliwe. Nie nakładaj na wstępnym etapie zbyt dużych ograniczeń. Zawsze może okazać się, że coś, co wygląda na drogie i całkowicie nie pasujące do założonego budżetu da się zrealizować za znacznie niższą cenę. Zawsze możesz też zrealizować tylko najbardziej istotną część wysokonakładowego pomysłu. Najważniejsze, aby nie koncentrować się na tym, jak Twój ogród zostanie odebrany przez gości, ale na tym, byś sam czuł się w nim dobrze, a Twoje dzieci znajdowały tam bezpiecznie miejsce dla swoich zabaw. I Ty też baw się dobrze projektując swój ogród.