Gardenportal.pl

Dom i ogród

Remont łazienki – dobór odpowiedniego odpływu liniowego

łazienka

Remont łazienki często związany jest z koniecznością wymiany brodzika w kabinie prysznicowej. Nowoczesne aranżacje łazienek oraz względy praktyczne zachęcają do tworzenia minimalistycznych, estetycznych rozwiązań. Wśród nich jest kabina walk-in z odpływem liniowym. Prawidłowo dobrany i zamontowany odpływ liniowy zagwarantuje komfort i bezpieczeństwo korzystania z kąpieli pod prysznicem.

Odpływ liniowy – jaką powinien mieć długość?

Długość odpływu liniowego powinna zostać dopasowana do wymiarów kabiny prysznicowej i wynosić o 10 cm mniej od krawędzi brodzika. Minimalistyczne rozwiązanie do kabiny typu walk-in, której krawędź równa jest 100 cm powinno posiadać wymiar 90 cm. Dla kabiny o krawędzi równej 90 cm, odpływ liniowy musi mieć 80 cm długości. Dla kabiny 80×80 cm długość odpływu liniowego powinna wynieść 70 cm. Długość odpływu liniowego, zależna od długości kabiny jest praktycznie ujętą zależnością, która wpływa na komfortowe i niezawodne korzystanie z prysznica. Odpływ liniowy o takiej samej długości jak długość krawędzi kabiny nie jest potrzebny. Zyt krótki odpływ liniowy mógłby z kolei nie poradzić sobie z przepustowością wody, która spływa na dno kabiny prysznicowej. 10 cm różnicy w tym względzie jest optymalną wartością, zapewniającą niezawodność działania i pełen komfort kąpieli. 

Montaż odpływu liniowego – jaki spad?

Długość odpływu liniowego wpływa na przepustowość podczas kąpieli. Poza nią ważny jest odpowiednio dopasowany spad rury odpływowej, która musi zmieścić się w podłodze. Rura odpływowa z brodzika liniowego powinna mieć nachylenie 2,5%, aby zapewnić odpowiednią drożność oraz komfort użytkowania. Dzięki zastosowaniu optymalnego spadu woda przy minimalistycznym rozwiązaniu z odpływem liniowym nie zalega na podłożu kabiny prysznicowej, gwarantując bezpieczne użytkowanie.

Kabina z odpływem liniowym – pasujące aranżacje

Odpływy liniowe są designersko prezentującym się rozwiązaniem, stosowanym najczęściej w minimalistycznie urządzonych wnętrzach. Doskonale sprawdza się w zestawieniu z taflą szkła, kamieniem naturalnym, drewnem oraz ponadczasowymi, podstawowymi kolorami. Efektownie prezentuje się w przestronnych wnętrzach, jednak doskonale wygląda również w niewielkich łazienkach. Osoby, planujące remont wraz z wymianą kabiny prysznicowej powinny rozważyć to nowoczesne, a zarazem komfortowe rozwiązanie. Kabina bez brodzika sprawdza się w przypadku osób o ograniczonej sprawności fizycznej, minimalizując ryzyko upadku, a także ułatwiając codzienne korzystanie z prysznica.