Gardenportal.pl

Dom i ogród

Rolety wewnętrzne – możliwości wyboru

roleta

Jeśli już zdecydowaliśmy się na rolety wewnętrzne, zobaczmy, jakie mamy opcje związane z ich budową i montażem.

Roleta wewnętrzna czy zewnętrzna

Roleta wewnętrzna, jak sama nazwa wskazuje, jest montowana po wewnętrznej stronie okien lub drzwi balkonowych. Jej montaż jest prostszy niż zewnętrznego odpowiednika (odpada jednak wtedy np. opcja antywłamaniowa), nie jest również narażona na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wiele opcji jest bardzo przystępnych cenowo.

Jakie rolety wewnętrzne?

Rolety wewnętrzne różnią się między sobą między innymi sposobem montażu. Wyróżniamy metody inwazyjne oraz nieinwazyjne. Innymi różnicami jest miejsce montażu – na oknie lub nad nim na ścianie. W sklepie Monirol można wybrać różne opcje.

Montaż inwazyjny

Montaż inwazyjny jest trwalszy niż jego odpowiednik. Roleta jest przytwierdzona mocniej. Niestety tego typu montaż ingeruje w strukturę okna lub ściany – na przykład za pomocą specjalnych haczyków.

Montaż nieinwazyjny

Montaż nieinwazyjny cechuje się nieco mniejszą odpornością np. na przypadkowe pociągnięcia. Roleta jest w tym przypadku montowana za pomocą specjalnie profilowanych haczyków albo samoprzylepnej listwy. Tutaj raczej nie ma możliwości zamontowania sprzętu w ścianie.

Montaż w ścianie

Montaż w ścianie sprawia, że opuszczona roleta oddziela strefę parapetu i wnęki okiennej od reszty mieszkania. Ma to swoje plusy i minusy – wszystko zależy od naszych preferencji. Po pierwsze: kwiaty na parapecie będą miały czas dostęp do światła słonecznego (może to być także wada – w zależności od strony budynku, typu roślinności, zacienienia). Po drugie: opuszczona roleta tworzy dodatkową barierę, która utrudnia wymianę powietrza. Z jednej strony mamy niższe straty cieplne; z drugiej utrudnione wietrzenie przy uchyle okien.

Montaż na oknie

Montaż na oknie ułatwia wietrzenie i oddziela kwiaty od słońca. Jest też najczęściej o wiele prostszy. W przypadku montażu na oknie mamy możliwość użycia ościeżnic.

Ościeżnice oraz rolety dzień – noc

Ważną decyzją w przypadku wyboru rolet wewnętrznych jest ta dotycząca montażu ościeżnic (ewentualnie o jego braku). Ościeżnice to dopasowane profile po bokach, wzdłuż których przesuwa się roleta. Ich zaletą jest to, że materiał się nie plącze, ponadto lepiej przylega do szyby, dzięki czemu do wnętrza wpada mniej światła.

Rolety dzień noc, są odmianą rolet, gdzie wykorzystywana jest podwójne założona warstwa materiału. Na zmianę ma ona prześwitujące i zakrywające fragmenty. Sprawia to, że bez problemu możemy regulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia.