Choina kanadyjska – wszystko co powinieneś wiedzieć
Choina kanadyjska to cudowne drzewo z rodziny iglaków. Wybrana do ogrodu wspaniale komponuje się z innymi roślinami, szczególnie w jego ciemnej i wilgotnej części. To drzewo jej cenione za swój nietypowy płaszczący się pokrój korony, który nadaje choinie niesamowity i magiczny wygląd. Jej kształt w dużej mierze zależy od odpowiedniego przycinania. Czym jednak charakteryzuje się choina kanadyjska i gdzie posadzić ją w ogrodzie? Sprawdź nasz artykuł!
Choina kanadyjska – charakterystyka
Zimozielone drzewo, jakim jest choina kanadyjska pochodzi z Ameryki Północnej. Należy do rodziny sosnowatych i jest symbolem Pensylwanii – stanu w USA. Charakteryzuje się szerokostożkowym pokrojem, posiada krótkie igły o ciemnozielowej barwie. Jej główną cechą są cienkie pędy, które wykazują tendencje do przewisania.
W środowisku naturalnym tsuga canadensis występuje w wilgotnych lasach, na skalnych zboczach, zalesionych wąwozach, czy w dolinach potoków. Tam osiąga wysokość nawet do 30 metrów, jednak jest to proces bardzo powolny. Pnie choin kanadyjskich są bardzo cienkie, co daje im efekt przekrzywionego czubka.
Wymagania choiny kanadyjskiej
Wbrew pozorom uprawa choiny kanadyjskiej nie jest bardzo trudna. Jest całkowicie mrozoodporna. Cechują ją przeciętne wymagania dotyczące gleby, choć warto wiedzieć, że preferuje podłoże o dużej wilgotności. Można posadzić ją nad brzegiem stawu lub przy oczku wodnym. Idealnie nadaje się także na cięte żywopłoty. Jako jeden z nielicznych gatunków lubi miejsca cieniste lub półcieniste. Jest bardzo słabo i płytko ukorzeniona, dlatego bardzo źle znosi suszę. W trudnych dla niej warunkach brązowieje, zrzuca igły i zamiera.
Przycinanie choiny kanadyjskiej
Podczas pielęgnacji choiny kanadyjskiej warto pamiętać o jej przycinaniu. To właśnie ta czynność sprawia, że drzewo stanie się niczym uszyty na miarę żywopłot. Cięcia formujące najlepiej wykonać na przełomie marca i kwietnia.
W większości przypadkach choina kanadyjska ma formę karłową. Oznacza to, że nie wymaga ona regularnego cięcia. Dla jej pięknego wyglądu wystarczy raz w roku wykonać cięcie korygujące, które można przeprowadzić nawet latem. Dużym ułatwieniem jest przeprowadzenie ich po deszczu, gdy w powietrzu znajduje się jeszcze dużo wilgoci. To właśnie dzięki niej choina kanadyjska w miejscu cięcia nie zmieni swojego koloru na różowy – zdarza się tak, gdy drzewo jest zbyt suche.
Choina kanadyjska w Polsce
W Polsce choina kanadyjska jest jednym z najpopularniejszych gatunków drzew iglastych. Uwielbiamy sadzić ją zarówno w dużych grupach, jak i jako soliter na trawniku. Jeśli Ty także chcesz mieć choinę kanadyjską w swoim ogrodzie to pamiętaj o jej o jej właściwym nawożeniu. Najlepiej dwa razy w roku wzbogać ją mieszanką azotową lub niewielką ilością granulowanego obornika. Możesz także pomyśleć o wkopaniu kompostu w pobliżu drzewa. Taki zabieg, wykonywany co 2 lata pozytywnie wpłynie na rozkrzewianie i zagęszczanie choiny kanadyjskiej.