Gardenportal.pl

Dom i ogród

Tajna broń w walce z suszą w ogrodzie – pojemnik na deszczówkę

pojemnik na deszczówkę

W ostatnim czasie często poruszany jest temat suszy w Polsce, powstał nawet rządowy program małej retencji, który ma zachęcić ludzi do tworzenia oczek wodnych i gromadzenia wody opadowej w pojemnikach na deszczówkę. Susza to całkiem realny problem, który w niektórych regionach naszego kraju dał już o sobie znać w upalne letnie miesiące. Niektóre gminy wprowadziły zakaz podlewania ogrodów wodą wodociągową w takim przypadku, o ogród można było dbać jedynie, kiedy posiadało się studnię, lub właśnie zbiornik do gromadzenia wody deszczowej. Nie bez znaczenia jest także to, że w miastach i poza obszarami miejskimi istnieje coraz mniej terenów zielonych, które pozwoliłyby zachować na dłużej wodę opadową.

Intensywne opady i podtopienia, kolejny powód przemawiający za gromadzeniem deszczówki

Zmiany klimatyczne są także przyczyną krótkotrwałych ale za to bardzo intensywnych opadów deszczu co w niektórych przypadkach może powodować lokalne podtopienia. Powodzie błyskawiczne to zjawiska, które w Polsce mogą się nasilać, dlatego tak ważne jest magazynowanie wody deszczowej w specjalnie przeznaczonych do tego celu zbiornikach. Gromadzenie deszczówki skutecznie może ograniczyć lokalne podtopienia, w miejscach gdzie istnieją słabo przepuszczalne warstwy gleby. Woda opadowa w trakcie intensywnych opadów może w takim przypadku zostać odprowadzona do zbiornika, zamiast zalegać na powierzchni ziemi.

Kiedy warto zainwestować w zbiornik na deszczówkę

Tak naprawdę zbiornik na deszczówkę można zamontować zarówno w budownictwie już istniejącym jak i dopiero w realizowanych inwestycjach. W przypadku nowych inwestycji warto wodę deszczową wykorzystać także w domu np. do spłukiwania toalety, czy prania. Woda deszczowa jest miękka, dzięki czemu pranie będzie bardziej efektywne, a pralka będzie mogła posłużyć przez wiele lat, ponieważ na jej częściach będzie osadzało się mniej kamienia.

Dlaczego woda deszczowa jest zdrowsza dla roślin

Zmagazynowaną w pojemniku na deszczówkę wodę oprócz wspomnianego wykorzystania w gospodarstwie domowym do spłukiwania toalety, czy prania wykorzystujemy w bardziej oczywisty sposób, do podlewania roślin w ogrodzie. Woda opadowa dzięki temu, że jest miękka i nie zawiera chloru, jest zdrowsza dla roślin. Nie bez znaczenia jest także temperatura wody, która jest gromadzone w zbiorniku, ponieważ jest ona cieplejsza niż woda ze studni, czy woda wodociągowa, co także jest korzyścią dla roślin.

Gromadź wodę deszczową i ciesz się pięknym ogrodem

Magazynowanie wody deszczowej to tak naprawdę same korzyści. Wykorzystywanie deszczówki to także niewątpliwie wartość ekonomiczna, ponieważ pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za wodę. Gromadzenie deszczówki to idealny sposób na walkę z suszą i podtopieniami, więc nie warto zastanawiać się dłużej nad tym rozwiązaniem zwłaszcza, że obecnie na zakup zbiornika można otrzymać dofinansowanie, co jeszcze bardziej podnosi opłacalność inwestycji.