Gardenportal.pl

Dom i ogród

Trawy do doniczki – jakie wybrać?

trawa-ozdobna-do-doniczek

Trawa ozdobna do doniczek to rozwiązanie dla tych, którzy chcą cieszyć się subtelnym i różnorodnym pięknem traw we własnych domach. Trawy można sadzić bezpośrednio do gruntu, ale doskonale radzą sobie także w donicach. To rozwiązanie daje możliwość uprawy traw, które nie są odporne na mrozy. Jakie gatunki traw najlepiej wybrać do doniczki? Wybór jest ogromny, a ich kolory i odmiany będą doskonałym urozmaiceniem aranżacji każdej przestrzeni.

Trawa ozdobna do doniczek – na balkon, do salonu i do ogrodu

Decydując się na ozdobienie ogrodu trawami, należy podjąć decyzję, czy sadzimy je do gruntu, czy w donicy. W przypadku gatunków, które są odporne na mrozy i zimują w naszych warunkach klimatycznych, sadzenie do gruntu zda egzamin. Jednak, w przypadku roślin o większych wymaganiach, warto zdecydować się na donicę. Wbrew pozorom, trawa do doniczek to rozwiązanie nie tylko na balkon, czy do salonu. Dopóki sprzyja pogoda, trawa ozdobna do doniczek może z powodzeniem znajdować się w ogrodzie.

Niektóre gatunki traw lepiej sprawdzą się w donicach niż inne. Doskonała trawa do doniczki na balkon czy do ogrodu to gatunki tworzące gęste kępy. Mogą to być zarówno trawy niskie, jak i wysokie. Częstym wyborem wśród traw do donicy są:

 • turzyce,
 • rozplenice,
 • proso rózgowate,
 • miskant chiński,
 • trzcinniki,
 • i inne.

Dobór gatunków, wielkości i wyglądu powinien być podyktowany także możliwością zapewnienia trawie do doniczek odpowiedniego stanowiska. Niezwykle istotna jest także umiejętność wkomponowania kolorystycznego traw w donicach w całość aranżacji zieleni w danym miejscu.

Jak zacząć uprawiać trawy ozdobne w donicach?

Wybór gatunków z uwzględnieniem zarówno ich wyglądu jaki i wymagań to pierwszy krok. Aby trawa ozdobna w donicy długo wyglądała pięknie, nie wystarczy zasadzić ją i umieścić w odpowiednim miejscu. Jeśli chcemy, żeby trawa w donicy rosła i wyglądała okazale oraz zdrowo, należy zapewnić jej odpowiednie warunki i pielęgnować. Bez odpowiedniej dbałości o jej kondycję, nie osiągniemy zadowalających rezultatów.

Jak uprawiać trawy do doniczki na balkon i w ogrodach? Najistotniejszy jest wybór odpowiedniego stanowiska, z wystarczającą ilością słońca. Niezależnie od tego czy trawa ozdobna do doniczki będzie stała na balkonie czy w ogrodzie, przygotowanie podłoża ma kluczowe znaczenie dla jej wzrostu i wyglądu. Warto także pamiętać, że nie każda pora roku jest odpowiednim czasem na wysiew trawy, nawet jeśli jest to trawa do doniczek.

Trawa ozdobna do doniczek – jak o nią dbać?

Trawa ozdobna do doniczek to prosty i efektowny sposób na aranżację balkonu. Aby była prawdziwą ozdobą, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja i wykonywane systematycznie proste zabiegi pielęgnacyjne. Najważniejszymi elementami pielęgnacji traw ozdobnych są m.in.:

 • podlewanie,
 • nawożenie,
 • przycinanie,
 • ochrona przed szkodnikami i chorobami,
 • zimowanie.

U osób, które nie mają czasu albo chęci na zajmowanie się roślinami, sprawdzić się może sztuczna trawa w doniczce do salonu. Trawy nie są roślinami o wysokich wymaganiach, niemniej, aby cieszyły oko należy pamiętać o prostej i regularnej pielęgnacji.

Żeby trawa do doniczek na balkon dobrze się czuła, należy dobrać dla niej odpowiednie stanowisko. Wybór konkretnego gatunku powinien być podyktowany także ekspozycją balkonu. W przypadku stanowisk słonecznych dobrze sprawdzą się takie gatunki jak miskant czy imperata cylindryczna. Z kolei, w przypadku ekspozycji północnej i słabego dostępu do słońca, lepiej zdecydować się na następujące trawy: mozga trzcinowata lub rajgras wyniosły.

Trawa ozdobna do doniczki wymaga odpowiedniego podłoża z drenażem. W ten sposób unikniemy gnicia korzeni, które w nieodwracalny sposób zniszczy roślinę. Częstotliwość podlewania należy dostosować do stanowiska i pory roku. Latem, trawa do doniczki stojąca w nasłonecznionym miejscu wymagać będzie nawet codziennego podlewania. Trawa do doniczek preferująca cieniste stanowiska, podlewana będzie rzadziej. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, trawy ozdobne przez długi czas będą piękną osłoną balkonów i ogrodów. Ich zróżnicowana wysokość i kolorystyka sprawia, że te proste w uprawie rośliny stanowią efektowną dekorację, którą pokocha każdy amator roślin.