Gardenportal.pl

Dom i ogród

Ubytki poremontowe

listwa dylatacyjna

Podczas remontu mieszkania każdy pragnie aby jego efekt końcowy był olśniewający, wszystkie szczegóły dograne do perfekcji, a całość utrzymywała się przez długi czas. Aczkolwiek wiadome jest to, że często znajdują się drobne błędy, które później muszą zostać naprawione. Do takich detali należy dylatacja – powstanie szczelin. Są to specjalne szczeliny dzięki którym zapewnione jest m.in. bezpieczne przenoszenie drgań i przeciążeń budynków. Gdy szczeliny wykonane są w prawidłowy sposób, zapobiega to pęknięciom i uszkodzeniom posadzki na której są wykonane. Na powierzchnie tych szczelin kładzie się listwy dylatacyjne powszechnie znane jako podłogowe listwy dylatacyjne.

Popularne rozwiązanie

Najczęściej stosowanym zastosowaniem listew dylatacyjnych jest użycie ich do posadzek pływających. Są one bardzo często wykonane z drewnianych paneli. Drewno jest bowiem podatny na odkształcenia, chłonięcie wody i zmiany kształtu spowodowane ciągle zmieniającą się temperaturą. W takim przypadku szczelina dylatacyjna będzie chroniła pracę i strukturę drewna chroniąc je przed uszkodzeniami. Warto sprawdzić: listwa dylatacyjna do paneli w Greenfloor.sklep.pl.

Listwy dylatacyjne podłogowe

Bardzo często w budynkach i mieszkaniach można znaleźć połączenia płytek, posadzek wykonanych z wielu różnych materiałów. W momencie, gdy zastosuje się w danym mieszkaniu różne rodzaje posadzek, na miejscu ich styku może powstać różnica wysokości. Szczelina taka może powodować uszkodzenia płytek, potykanie się użytkowników, czy też nieestetyczny wygląd. Najlepszym sposobem na pozbycie się takiego problemu będzie zastosowanie stalowych bądź aluminiowych list dylatacyjnych.

Montaż

Najpopularniejsze listwy dylatacyjne zbudowane są z białych kątowników PCV, membrany PVC i szklanej siatki. Listwa umieszczana jest poprzez przyklejenie jej na krawędziach styropianu. Kolejnym krokiem jest pokrycie siatką elewacyjną pasy siatki szklanej a następnie zatopienie jej w kleju. Zabieg ten powinien być zamknięty w jednej operacji klejenia. Następnie należy odczekać odpowiedni czas, aż do momentu gdy klej wyschnie, potem zagruntować i otynkować.

Listwa wyposażona jest w specjalną wysuniętą membranę, która swoje zadanie znajduje w połączeniu dwóch listew w pionie na tzw,, rybią łuskę”; mówiąc prościej jedna membrana jednej listwy, powinna zachodzić na drugą membranę drugiej listwy. Pozwala to na znakomite odprowadzenie wody opadowej, bez możliwości wpłynięcia jej pod membranę.