Zalety fotowoltaiki w domu jednorodzinnym

Fotowoltaika to niezależne źródło, które zasila gospodarstwo domowe w darmową energię elektryczną. System fotowoltaiczny ma wiele zalet. To przede wszystkim rozwiązanie, które pozwala osiągnąć niezależność energetyczną, dzięki czemu można uchronić się przed wahającymi stawkami za prąd.
Oszczędność
Koszty ogrzewania sposobami tradycyjnymi stanowią około 40% wydatków na dom jednorodzinny. Wyeliminowanie ich całkowicie nie jest możliwe, jednak fotowoltaika pozwala na spore oszczędności. Panele fotowoltaiczne w połączeniu z ogrzewaniem elektrycznym to system bardzo opłacalny.
Montaż instalacji po kilku latach się zwróci. Ponadto nadmiar wyprodukowanego prądu można odsprzedać do sieci. Na instalację paneli fotowoltaicznych można uzyskać wsparcie finansowe w formie dotacji oraz pożyczki niskoprocentowej. Natomiast okres zwrotu inwestycji w fotowoltaikę bez uzyskania dotacji, wynosi około 5-12 lat.
Po zwrocie inwestycji i przez resztę czasu użytkowania fotowoltaiki, jedynym kosztem cyklicznym jest opłata przesyłowa. W przypadku średniego domu jednorodzinnego o powierzchni około 150m², koszt opłaty wynosi około 80-150 zł rocznie.
Ogrzewanie podłogowe
Za ogrzewaniem zasilanym fotowoltaiką, przemawia także możliwość zastosowania podłogowego ogrzewania. Jest to niezwykle przyjemne i estetyczne rozwiązanie, ponieważ nie ma w tym przypadku konieczności montażu zwykłych kaloryferów. Ponadto jest to opcja oszczędna, gdyż takie ogrzewanie nie potrzebuje dużo energii elektrycznej.
Ekologiczność
Własna elektrownia elektryczna jest w pełni ekologiczna. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to dbanie o środowisko poprzez zmniejszanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ponadto w przeciwieństwie do konwencjonalnej energetyki, do produkcji energii nie zużywa się wody. Poszczególne ogniwa stworzone są z płytek krzemowych, które tylko i wyłącznie pobierają promienie słoneczne, aby wytworzyć ekologiczną energię.
Stałe źródło energii
Energia z promieniowania słonecznego jest zawsze dostępna. Ponadto jest to niewyczerpalne źródło energii. Promienie słoneczne docierają na ziemię nawet wtedy, gdy nie jest to odczuwalne dla ludzi. Można czerpać z nich korzyści nawet w chłodne, pochmurne dni.
Łatwy montaż
Montaż paneli fotowoltaicznych jest bezproblemowy – można ustawić je w najbardziej nasłonecznionych miejscach. Zwykle wykorzystuje się do tego dachy (niezależnie od tego, czym są wyłożone). Mogą być również montowane z ziemi i na ścianach.
Doświadczona ekipa montażowa potrzebuje zwykle 1-2 dni na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu. Ponadto instalacja fotowoltaiczna ma charakter modułowy, dzięki czemu w przypadku zwiększenia zapotrzebowania na energię, system można rozbudować.
Niezależność
Ogrzewanie domu energią z paneli fotowoltaicznych daje również poczucie samowystarczalności. Nie ma konieczności dodatkowo inwestować w opał, gaz albo inne paliwa. Nie trzeba także dokładać do pieca oraz martwić się o doglądanie elementów instalacji.
Bezobsługowość
Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga żadnych nakładów pracy w trakcie eksploatacji, o ile jest odpowiednio zaprojektowana. Ponadto może pracować z wysoką efektywnością nawet przez 25-30 lat. Panele fotowoltaiczne charakteryzują się także wysoką odpornością na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.
Instalacja fotowoltaiczna to bardzo korzystne rozwiązanie w przypadku domu jednorodzinnego. Warto jednak wybrać renomowaną firmę, które posiada duże doświadczenie. Więcej na temat fotowoltaiki, można dowiedzieć się na stronie – energetyka polska.