Gardenportal.pl

Dom i ogród

Czy elewacja z drewna się opłaca?

elewacja z drewna

Każda osoba planująca wykonanie elewacji budynku staje przed identycznym dylematem – na jaki materiał się zdecydować? Drewno z pewnością gwarantuje najlepszy wygląd budynku, a do tego jest naturalne, czyli w pełni ekologiczne. Nie da się jednak ukryć, że elewacje drewniane są dosyć kosztowne. Czy zatem warto się na nią zdecydować?

Ile może kosztować elewacja drewniana?

Niewątpliwie zwykłe otynkowanie budynku będzie dużo tańsze niż obicie go deskami. Dobrze przemyślana inwestycja może jednak okazać się bardzo opłacalna. Pamiętaj, że żadnego innego materiału nie da się porównać z drewnem pod kątem jego piękna oraz naturalności. Budynek obity deskami prezentuje się zjawiskowo, a przy odpowiednim podejściu taki wygląd możesz zachować na lata.

Cennik elewacji drewnianych

Najwięcej wydasz na same deski i tutaj cena jest mocno zróżnicowana. Wszystko zależy od tego, na jaki gatunek drzewa się zdecydujesz. Do najpopularniejszych należy zaliczyć:

– deski sosnowe lub świerkowe, które przeciętnie kosztują około 30 zł za mkw. (niestety drewno to jest mało odporne na nasze warunki atmosferyczne, a więc deski muszą być regularnie konserwowane),

– deski modrzewiowe to wydatek od 90 do nawet 150 zł za mkw., ale są one dużo trwalsze, niż sosnowe i świerkowe (lepiej znoszą trudne warunki atmosferyczne),

– deski z drewna egzotycznego (np. meranti, okume, merbau, tatajuba), wyjątkowo trwałe, ale stosunkowo drogie – ceny wahają się od 200 do nawet 400 zł za mkw.

Paradoksalnie wybór najdroższych desek z drewna egzotycznego będzie rozwiązaniem najbardziej opłacalnym. Materiał ten jest naturalne zabezpieczony przed działaniem trudnych warunków atmosferycznych. Nawet lata niekonserwowany pozostaje w doskonałej formie. Pamiętaj, że konserwacja elewacji jest nieco utrudniona, a przy deskach egzotycznych możesz ją robić dużo rzadziej.

Do budżetu na taką inwestycję musisz jeszcze dodać zakup ocieplenia (przeciętnie od 50 do 150 zł za mkw.) oraz pracę ekipy montażowej.

Łącząc różne materiały możesz oszczędzać pieniądze

Pamiętaj, że nie musisz pokrywać całego budynku drewnem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć ze sobą różne materiały. Dolną część elewacji możesz wykonać np. z kamienia. W wyższej części wykorzystuj natomiast zarówno drewno, jak i klasyczny tynk. Świetnym pomysłem jest obicie deskami tylko górnej części budynku. Obiekt zyskuje na lekkości, a przeplatanie się różnych materiałów dodaje mu jeszcze więcej uroku.

Pamiętaj, że drewno jest bardzo wdzięcznym w obróbce materiałem. Jeśli chcesz nim pokryć tylko część elewacji, możesz zdecydować się na różne zdobienia na deskach lub ich fantazyjny kształt. Dzięki temu drewno będzie bardziej przyciągać wzrok, a ozdobiony nim budynek nabierze unikalnego charakteru.

Staraj się również eksperymentować z gatunkami. Np. deski z drewna egzotycznego, zależnie od gatunku drewna, mają odmienną kolorystykę i fakturę. Wbrew pozorom elewacji nie musisz malować. Drewno egzotyczne ma piękne kolory i zachowując je, nadasz budynkowi jeszcze bardziej naturalnego wyglądu.

Trwała elewacja to regularnie konserwowana elewacja

Elewacja drewniana będzie jednak opłacalna przede wszystkim wtedy, gdy rzetelnie podejdziesz do tematu jej konserwacji. Pamiętaj o tym, aby od czasu do czasu robić inspekcję konstrukcji. Szukaj desek spękany lub murszejących. Jeśli tylko zauważysz problem, koniecznie wymień taki element.

Jednocześnie regularnie konserwuj elewację. Stosuj specjalne bejce, które nakładaj po dokładnym oczyszczeniu desek. Na koniec możesz pokryć konstrukcję lakierem bezbarwnym, który nada elewacji połysku i zabezpieczy ją przed promieniowaniem UV.

Postaw na specjalistów

Aby nasze pieniądze nie poszły w błoto, należy zatrudnić dobrą ekipę. Wysokiej jakości deski na elewacje drewnianą znajdziesz na stronie Hardwood.pl. Możesz również kompleksowo zamówić realizacje elewacji drewnianej w Hardwood, choć z tego co wiemy, na swój termin trzeba jednak trochę odczekać.