Gardenportal.pl

Dom i ogród

O co warto zadbać planując przydomowy basen?

basen

Przydomowe baseny cieszą się wśród Polaków coraz większa popularnością i od kilku lat stanowią synonim luksusu i udanego wypoczynku. Tworzą  też przed domem doskonałą alternatywę dla weekendowych wypadów nad morze czy jezioro. Jak stworzyć taki basen i o jakich jego elementach warto pamiętać, żeby jego codzienne użytkowanie było przyjemne, zdrowe i bezpieczne?

Podgrzewacze wody basenowej i odpowiednie filtry

Jednym z najważniejszych elementów basenu jest zadbanie o to, by można było z niego korzystać nie tylko w czasie największych upałów. Polski sezon letni jest stosunkowo krótki, a ponieważ woda w basenie szybko się wychładza, to warto zatroszczyć się o urządzenia umożliwiające jej podgrzanie. Dzięki temu sezon kąpania się w basenie przydomowym można wydłużyć nawet o kilka miesięcy! Najbardziej praktyczne są w tym miejscu różnego typu podgrzewacze wymienione np. na stronie https://folkpool.pl/ogrzewanie-podgrzewacz-do-basenu/. Możliwości jest kilka, od najprostszych grzałek basenowych, przez pompy ciepła o różnej mocy, wymienniki ciepła, aż po specjalistyczne panele solarne pozwalające podgrzewać wodę korzystając z energii słonecznej. Każdy z takich podgrzewaczy przeznaczony jest do różnych wielkości zbiorników, dlatego lepiej jest je dobrać z pomocą specjalistów, którzy ocenią czy np. wybrana pompa ciepła ma sens do konkretnego basenu, czy może lepiej postawić na inne rozwiązanie.

W przypadku korzystania z podgrzewaczy warto też pamiętać o uruchomieniu filtrów wody basenowej, które będą wychwytywać znajdujące się w wodzie zanieczyszczenia oraz zarazki czy bakterie lubiące rozwijać się nie tylko w zimnej ale i podwyższonej temperaturze.

Czysty basen: siatki, sprzątanie i praktyczne zadaszenia basenowe

Wspomniane wcześniej filtry basenowe ułatwiają czyszczenie wody na poziomie drobnych cząsteczek, ale inne, większe zanieczyszczenia trzeba wybierać z basenu samodzielnie. Mogą to być liście, kępki traw czy nawet patyki naniesione do zbiornika po dużych wichurach. Wielu posiadaczy przydomowych basenów decyduję się na umieszczenie nad nimi odpowiedniego zadaszenia, które w znaczący sposób zniweluje brudzenie się wody takimi naleciałościami. Zadaszenia mogą być bardzo różne, od form typy pleksi, drewnianych, foliowych, po szklane konstrukcje – wybór takiego typu zależy od posiadanego budżetu i możliwości działki. Sprawdzone zadaszenia basenowe wraz z przykładami można znaleźć na stronie https://folkpool.pl/zadaszenia-basenowe-do-basenu/, która podsuwa ciekawe inspiracje, co do tworzenia takich rozwiązań.

W większości przypadków mniejszych basenów ogrodowych z powodzeniem sprawdzi się folia solarna do zasłonięcia powierzchni zbiornika i uchronienia go przed liśćmi, muszkami czy innymi owadami oraz przed gałęziami nawiewanymi przez wiatr. Popularne są też foliowe rolery, które nie wymagają ręcznego zwijania folii na basen co wieczór, tylko działają w sposób całkowicie automatyczny. Ciekawą opcją dla lubiących kąpiele w czystej i chłodnej wodzie może być też zasłonięcie basenu zadaszeniem z pianki poliuretanowej, pod którą woda nie nagrzewa się nawet w czasie upałów.