Gardenportal.pl

Dom i ogród

Czy warto inwestować w strugarkę czterostronną?

strugarka czterostronna

Strugarka czterostronna przynosi wiele korzyści dla przedsiębiorstwa, które korzysta z jej możliwości. Sprzęt tego typu może znacząco przyspieszyć produkcję. Kiedy warto w niego zainwestować?

Do czego używamy strugarek?

Nie będzie to wielkim zaskoczeniem, jeśli napiszemy, że strugarki służą do… strugania. Jest to proces ścinania nadmiarowego materiału z boków (lub jednego boku) przedmiotu. Mają one szerokie zastosowanie. Do tego typu sprzętu zaliczamy strugarki:

  • ręczne – znajdziemy zarówno modele „klasyczne”, jak i elektryczne. Najprostsze (zarazem najtańsze) urządzenia. To od ustawienia naszej ręki i ruchów zależy, gdzie maszyna zestruga drewno. Do wad zaliczymy mniejszą precyzję działania i niską prędkość – szczególnie przy wyrabianiu powtarzalnych elementów.
  • grubościówki – segment strugarek, których celem pracy jest uzyskanie określonej grubości materiału.
  • wyrówniarki – poprzez struganie wyrównują drewno do określonej gładkości. Można je także wykorzystać do tworzenia prostopadłych ścian desek etc.
  • wyrówniarko-grubościówki – dają możliwości wyrównywania powierzchni bądź uzyskania konkretnej grubości.
  • dwustronne – strugają w jednym momencie dwie płaszczyzny na ustawioną grubość.
  • czterostronne – to o nich jest  ten artykuł, dlatego dokładny opis ich możliwość znajdziemy w dalszej części tekstu.

Zalety strugarek czterostronnych

Strugarki czterostronne łączą w sobie wiele zalet. Zaliczamy do nich:

  • możliwość strugania z czterech stron jednocześnie – czyli wykonanie pracy, którą teoretycznie w wielu przypadkach moglibyśmy zrobić za pomocą wyrówniarki i grubościówki – tylko niestety o wiele, wiele dłużej… prędkość pracy to podstawowa zaleta tego typu sprzętu.
  • szybkie tempo pracy – niektóre strugarki mogą osiągnąć tempo rzędu 60 m długości obrabianego materiału na minutę. Co oczywiste mogą też pracować wolniej – wszystko zależy od tego, jaką ustawimy prędkość posuwu – jest ona regulowana.
  • automatyzacja –dzięki mechanizmowi posuwu i prowadnicom, praca ze strugarką czterostronną jest bardzo wygodna.

Jeśli zakupić strugarkę – to jaką?

Wiele zależy od naszych potrzeb. Jeśli mamy mały warsztat nie weźmiemy najmocniejszego modelu. Z kolei, jeśli mamy nieco większy zakład, mocne maszyny wprowadzą jeszcze większe tempo pracy. Warto zadać sobie także pytanie, z jakiego typu drewnem pracujemy i jakiej mocy silniki ma posiadać strugarka czterostronna. Tacy producenci jak WINTER HOLZTECHNIK dzięki doświadczeniu w wyposażaniu setek zakładów pomagają tak dobrać parametry urządzenia, żeby dopasować je do danej firmy i jej możliwości finansowych. Jak wiadomo – każdy ma różne potrzeby i dla każdego „najlepszy wybór” będzie znaczył co innego.