Gardenportal.pl

Dom i ogród

Piasek – zastosowanie w budownictwie

koparka

Branża budowlana w praktyce funkcjonuje już od tysięcy lat. Pomimo rozwoju technologii, jednym z materiałów, który był i jest używany najczęściej, pozostał piasek. Dziś znajdziemy go na praktycznie każdym placu budowy. Surowiec jest wykorzystywany zarówno jako element różnego rodzaju produktów budowlanych, jak i podczas realizowania inwestycji. Jakie jest jego najbardziej powszechne zastosowanie?

Piasek w budownictwie – gdzie można go spotkać?

Jednym z pierwszych skojarzeń jest zwykle budowa dróg. Firmy zajmujące się realizacją inwestycji tego typu wykorzystują materiał jako podbudowę. Można zatem powiedzieć, iż w tym przypadku pełni on rolę fundamentów. Spore znaczenie ma to jakiej jakości jest piasek. Im lepsze kruszywo, tym bardziej wytrzymała droga. Wpływa on też na stopień jej odporności na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne.

Jednym z materiałów, których nie może zabraknąć na budowie jest zaprawa murarska. Co ciekawe, piasek jest jednym z jej składników. Dzięki mieszance, można łączyć ze sobą różnego rodzaju elementy konstrukcyjne, a także cegły i pustaki. Zaprawa przydaje się ponadto na etapie uszczelniania oraz uzupełniania ubytków.

W jaki sposób jeszcze wykorzystuje się piasek?

Kolejnym niezbędnym produktem w branży budowlanej jest oczywiście beton. W tym przypadku również piasek stanowi część mieszanki. Tę z kolei stosuje się na etapie tworzenia fundamentów, budowy różnych konstrukcji oraz wspomnianych wyżej dróg. Obecnie dużą popularnością cieszy się beton dekoracyjny, który aplikuje się na ściany w mieszkaniach.

Popularnym sposobem wykorzystania kruszywa jest wykonanie drenażu wokół fundamentów. Osoby działające w branży budowlanej stosują go ponadto na etapie przygotowywania podkładu pod płyty betonowe. Najlepszej jakości piasek nie posiada żadnego zapachu i nie pozostawia brudnego osadu po dotknięciu. W budownictwie używa się przede wszystkim materiału, którego średnica nie jest większa niż 2 mm.

Po więcej informacji zapraszamy: piasek Rzeszów