Gardenportal.pl

Dom i ogród

Czym kierować się przy wyborze maszyn do ogrodu?

maszyny do ogrodu

Każdy miłośnik ogrodu ma swoje ulubione narzędzia. Ceni je przede wszystkim za funkcjonalność i komfort użytkowania. Te same kryteria powinny decydować o zakupie maszyn ogrodniczych, takich jak dmuchawa, opryskiwacz, nożyce. Na początku warto więc określić swoje potrzeby i oczekiwania. Narzędzia i maszyny do ogrodu powinny odpowiadać twojemu stylowi pracy, niezależnie od tego, czy jesteś osobą początkującą czy profesjonalnym ogrodnikiem. 

  1. Wytrzymałość i jakość wykonania narzędzi ogrodniczych
  2. Postaw na ergonomię pracy
  3. Jeśli możesz, przetestuj
  4. Po zakupie – odpowiednia pielęgnacja

Wytrzymałość i jakość wykonania narzędzi ogrodniczych

Maszyny i narzędzia ogrodnicze powinny być przede wszystkim wytrzymałe. Pracują często w trudnych warunkach, narażone są na uderzenia mechaniczne, zadrapania, często mają kontakt z wodą. Ty zaś nie chcesz przecież co sezon wymieniać nożyc do żywopłotu. Wybierając nowe urządzenie, zwróć więc uwagę na jakość jego wykonania, trwałość materiałów, z których zostało wyprodukowane. Wszystkie części powinny być ze sobą dokładnie połączone, moc w przypadku urządzeń elektrycznych powinna gwarantować wydajną i efektywną pracę. Poszczególne elementy obudowy powinny być wykonane z materiałów, które zapewnią jej trwałość nie tylko na jeden sezon. Oczywiście dobrej klasy maszyny i narzędzia są droższe od tych, które możesz kupić za niewielkie pieniądze w popularnej sieciówce budowlanej. Pamiętaj jednak, że konieczność częstej wymiany tych narzędzi generuje znacznie większe koszty niż jednorazowy zakup dobrego i sprawdzonego sprzętu. 

Postaw na ergonomię pracy

Bardzo ważnym elementem oceny urządzeń do pracy w ogrodzie powinny być zastosowane w nich uchwyty. Narzędzia Bass Polska wyróżniają się na rynku nie tylko najwyższą jakością wykorzystanych komponentów, lecz wykonaniem z troską o wygodę użytkownika. Pamiętaj, że przy odkurzaczu do oczka wodnego czy dmuchawy do liści miękki uchwyt z odpowiednio dobranych materiałów może mieć ogromne znaczenie dla komfortu pracy. Nie poczujesz bólu dłoni, narzędzia nie będą się w nich ślizgać, a o odciskach lub pęcherzach zapomnisz na zawsze. Ergonomia uchwytu jest szczególnie ważna w przypadku ostrych narzędzi, które przy wyślizgnięciu się z ręki mogą okazać się niebezpieczne. Zwracaj także uwagę na wielkość uchwytu – im jest on większy, tym obciążenie dla dłoni będzie mniejsze, a to z kolei sprawi, że łatwiej przyjdzie ci stabilne utrzymanie urządzenia w ręku. 

Jeśli możesz, przetestuj

Przetestowanie narzędzi i sprzętów ogrodniczych, szczególnie przy zakupie online, często nie jest możliwe. Natomiast, jeśli masz okazję na żywo sprawdzić, jak sprzęt układa się w dłoni, czy wygodnie ci się go trzyma, czy nie jest dla ciebie zbyt ciężki – skorzystaj z tej możliwości. Warto także przed zakupem sprzętu skontaktować się z doradcami i ekspertami. Doświadczeni producenci maszyn do ogrodu bardzo chętnie przychodzą z pomocą, udostępniają infolinie i inne formy kontaktu. Jeśli tylko masz jakieś pytania, wątpliwości, napisz lub zadzwoń do producenta. Dzięki temu unikniesz nietrafionych zakupów i oszczędzisz sobie wielu nerwów.  

Po zakupie – odpowiednia pielęgnacja

Nawet najlepszy sprzęt od sprawdzonego producenta nie będzie długo ci służył, jeśli nie będziesz o urządzenia lub narzędzia odpowiednio dbać. Pamiętaj, że mają one cały czas styczność z glebą, wilgocią, różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Po skończonej pracy należy zawsze sprzęt dokładnie oczyścić i wytrzeć. Przechowywać go należy koniecznie z daleka od wilgoci, w przeznaczonym do tego miejscu. Nie zostawiaj go na świeżym powietrzu, korzystaj z futerałów lub innego rodzaju opakowań. Tak zabezpieczony sprzęt posłuży ci znacznie dłużej.