Gardenportal.pl

Dom i ogród

Czy opłaca się zainwestować w fotowoltaikę?

fotowoltaika

Z każdym rokiem rośnie liczba osób prywatnych, firm oraz instytucji, które inwestują pieniądze w specjalne panele pozwalające korzystać z energii słonecznej.

  1. Fotowoltaika a oszczędności
  2. Ile czasu potrzeba, aby instalacja się zwróciła?
  3. Najlepsza oferta na panele fotowoltaiczne

Zakup wydajnej instalacji wiąże się jednak z dużym kosztem, dlatego przed podpisaniem umowy na fotowoltaikę powinieneś dokładnie sprawdzić wady i zalety tego rozwiązania.

Fotowoltaika a oszczędności

Bardzo często można się spotkać z uzasadnionymi opiniami, zgodnie z którymi fotowoltaika przynosi korzyści całej planecie. Jest to oczywiście prawda, jednak dla większości osób i firm ważniejsze jest to, czy dzięki panelom słonecznym będą mogli zaoszczędzić pieniądze. W przypadku nowoczesnych instalacji jest to możliwe na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest obniżenie zużycia energii z sieci, co przekłada się na niższe rachunki za prąd. Dodatkowo instalacje fotowoltaiczne, które zostały prawidłowo dobrane i mają odpowiednią moc, mogą wygenerować nadwyżki energii. Klient może więc odsprzedać ją lub magazynować w celu późniejszego wykorzystania.

Ile czasu potrzeba, aby instalacja się zwróciła?

Przed zainwestowaniem w moduły fotowoltaiczne należy dokładnie sprawdzić wszystkie kalkulacje. Na skuteczność instalacji wpływa nie tylko ilość paneli oraz ich wydajność, ale również kąt nachylenia dachu i wiele innych elementów. Samodzielne przygotowanie takiej analizy jest trudne i łatwo popełnić błąd. Dlatego też najlepiej zlecić instalacje fotowoltaiczne firmie, która zajmie się tematem kompleksowo: zaczynając od przygotowania kalkulacji, na dostarczeniu niezbędnych elementów i montażu kończąc. Odpowiednio zaprojektowana instalacja może się zwrócić już w ciągu sześciu lat, jednak bezpieczniej jest założyć nieco dłuższy okres (około dziesięciu lat powinno w zupełności wystarczyć).

Najlepsza oferta na panele fotowoltaiczne

Chociaż panele fotowoltaiczne oraz usługę ich montażu można znaleźć u wielu dostawców, od wybrania najlepszych rozwiązań i usług zależy to, czy taka inwestycja będzie miała sens. Dlatego lepiej nie ryzykować, że wybrana firma zamontuje klientowi przestarzałe rozwiązania, tylko skorzystać z usług polecanych specjalistów. Wówczas fotowoltaika przełoży się na realne oszczędności, co doceni każdy inwestor. Jest to również sposób na uniezależnienie się od nieustannie podnoszonych cen energii. Jeżeli więc w najbliższych latach cena prądu znacznie pójdzie w górę, koszt zakupu fotowoltaiki zwróci się w jeszcze krótszym terminie.