Gardenportal.pl

Dom i ogród

Czym są pluskwy i jak je zwalczyć?

pluskwy

Wiesz czym jest pluskwa? Jest to owad, który często zagnieżdża w naszych mieszkaniach. Życie w towarzystwie pluskiew nie jest łatwe, a czasami wręcz uciążliwe.

Pluskwy to niewielkie czerwono-brązowe insekty, które wyposażone są w pazurki dzięki, którym dobrze przyczepiają się do przedmiotów oraz ludzkiej skóry. Pluskwy żywią się ludzką krwią i najczęściej atakują nocą. Lubią ciemne, odizolowane miejsca i czasami trudno znaleźć ich docelowe miejsce pobytu. Niekiedy w celu znalezienia ich kryjówki trzeba przewrócić dom czy mieszkanie do góry nogami.

Pluskwy nie biorą się z brudu, ale tak naprawdę nie wiadomo w jaki sposób zagnieżdżają się w danym pomieszczeniu. Pluskwy lubią się szybko rozmnażać – samica składa około 3 jaj dziennie. Potrafią również szybko się rozprzestrzenić na pozostałe pomieszczenia w danym budynku, a nawet inne mieszkania.

To, gdzie warto ich szukać, to regał z książkami, pod tapetą, w ubraniach, pod dywanami, za listwami podłogowymi, w łóżku, w pościeli, w żaluzjach itp. – miejsc ich kryjówek jest naprawdę wiele i trzeba sprawdzić każdy zakamarek. 

Masz pluskwy w domu? I co dalej?

Samodzielne zwalczanie pluskiew jest mało skuteczne. Zazwyczaj jest to syzyfowa praca, która nie pozwala na całkowite pozbycie się tych mało przyjemnych owadów. Firma ddd oferuje kilka metod zwalczania pluskiew, które są niezwykle skuteczne oraz bezpieczne. Firma ddd specjalizuje się w dezynfekcji, dezynsekcji oraz deratyzacji (stąd 3xd). Odpowiednio wykwalifikowani pracownicy, z wieloletnim doświadczeniem trudnią się m.in. skutecznym zwalczaniem pluskiew tj. dezynsekcją. 

Skuteczne metody zwalczania pluskiew

Zwalczanie pluskiew można podzielić na metody chemiczne oraz fizyczne. Firma ddd zawsze dobierze najwłaściwszą formę dezynsekcji.

Do chemicznych metod zalicza się zastosowanie odpowiednich środków chemicznych z wykorzystaniem oprysku lub zamgławiania.

  • Oprysk – w tej metodzie stosuje się permetrynę. Spryskuje się odpowiednią ilością owej substancji poszczególne miejsca, gdzie przebywają pluskwy np. materac łóżka. Podczas wykonywania oprysku w mieszkaniu nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta. Powrót mieszkańców możliwy jest po całkowitym wyschnięciu środka dezynsekcyjnego.
  • Zamgławianie – polega ona na tworzeniu mgły za pomocą specjalnego urządzenia, gdzie umieszcza się właściwą ilość środka chemicznego. Tylko firma ddd może właściwie i bezpiecznie wykonać proces zamgławiania. Pozwala ona również na pozbycie się pluskiew z najmniejszych zakamarków, jak np. szczeliny w ścianach.

Należy również pamiętać, że przy zastosowaniu metod chemicznych należy potem wywietrzyć i posprzątać mieszkanie.

W przypadku niemożności zastosowania środków chemicznych firma ddd ma w zanadrzu metodę fizyczną, równie skuteczną.

  • Wymrażanie suchym lodem – do wykorzystania tej metody potrzebna jest specjalna maszyna, która wytwarza suchy lód o temperaturze -78’C. Środkiem jaki tutaj odgrywa główną rolę jest ciekły dwutlenek węgla. Jest to zabieg ekologiczny, który nie ma negatywnego wpływu na ludzkie zdrowie i to, co ważne, na czas wymrażania pluskiew nie trzeba opuszczać mieszkania.

Zwalczanie pluskiew musi być wykonane tylko przez profesjonalistów z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń, a nimi dysponuje wyłącznie firma ddd.