Czym się różni łuparka hydrauliczna od elektrycznej?
Posiadanie własnego domu jednorodzinnego może wiązać się między innymi z tym, że w kwestii opału bazujemy na drewnie. Ma ono bowiem stosunkowo przystępną cenę, a mając swoje podwórko, zawsze jest możliwość jego odpowiedniego przechowywania. Standardowo takie drewno od setek lat rąbie się przy pomocy siekiery, choć można oczywiście korzystać również z innych narzędzi. Jakich? Można tutaj wymienić między innymi piłę mechaniczną, choć zdecydowanie nie jest ona tak wygodna, jak różnego rodzaju łuparki, przy pomocy których można bardzo szybko pociąć bardzo dużą ilość drewna.
Łuparki do drewna: różne rodzaje
Łuparki do drewna pomagają w szybki i sprawny sposób rozłupać nawet największe kloce drewna. Na rynku dostępne są różne rodzaje takich łuparek, a ich zróżnicowanie wynika przede wszystkim z zasad ich działania.
- Pierwszym typem łuparek, z którymi warto się zapoznać, są łuparki świdrowe. Można powiedzieć, że cieszą się one największą popularnością i są najczęściej wykorzystywane w prywatnych gospodarstwach domowych. Składają się one z łożyska z wałkiem oraz ze świdra, którego średnica może wynosić od 60 do nawet 170 mm. Konstrukcja urządzenia jest natomiast oparta na stole roboczym. W łuparce świdrowej jej działanie przede wszystkim jest oparte na ruchu obrotowym, natomiast przy pomocy świdra rozłupywane są poszczególne kloce drewna. Zobacz łuparki świdrowe na https://alltech-shop.eu/
- Kolejny typ to natomiast łuparki kinetyczne. Wykorzystywana jest w ich działaniu energia kinetyczna, co umożliwia bardzo szybkie i sprawne rozłupywanie kloców drewna. Są bardzo ciche w swoim działaniu, szybkie i wygodne w obsłudze. Ich system opiera się przede wszystkim na kołach zamachowych. Do klina dociskany jest kloc, który ma podlegać obróbce. Takie łuparki wykorzystuje się się zarówno w przypadku wykonywania prac domowych, jak i w produkcji typowo przemysłowej. Dla domowego użytku łuparka ma nacisk nawet do 5 ton, natomiast w przypadku przemysłu może być to kilkadziesiąt ton. Łuparki kinetyczne są również bardzo bezpieczne, ponieważ mechanizm dociskania bardzo szybko się cofa.
- Ostatnim już typem są łuparki hydrauliczne. Są to urządzenia zdecydowanie najbardziej zaawansowane pod względem technologicznym. Wykorzystuje się je w zakładach przemysłowych, ale również i w dużych gospodarstwach, gdzie często ma się do czynienia z potężnymi klocami drewna. Łuparka hydrauliczna ma dość podobne zasady działania, jak w przypadku łuparek kinetycznych. Różnica jest jednak taka, że łuparki hydrauliczne są napędzane silnikiem oraz siłownikiem, a wykorzystywany w nich olej przesuwa odpowiednio tłok w siłowniku, dzięki czemu dociska się kloc drewna. Łuparka hydrauliczna z punktu widzenia przemysłu ma najlepsze możliwości.
Łuparka hydrauliczna i elektryczna podobieństwa i różnice
Powyżej zostały już wymienione wszystkie najważniejsze cechy łuparek hydraulicznych. Warto jednak porównać ich działanie z łuparkami elektrycznymi, które obecnie coraz bardziej zyskują na popularności zarówno w prywatnych gospodarstwach domowych, jak i w dużych zakładach przemysłowych.
Jeśli chodzi o łuparki elektryczne to są one przede wszystkim narzędziami mechanicznymi, dzięki którym można uporać się z klockami drewna o różnorodnej wielkości oraz grubości. Są one nieco łatwiejsze w obsłudze niż standardowe łuparki, obsługiwane bardziej ręcznie, co oczywiście dla użytkownika jest mniej wygodne. Każda taka łuparka jest wyposażona w silnik elektryczny. Łuparki tego typu w zależności od modelu, mogą oferować nam nieco odmienne korzyści. Takie łuparki pomimo wielu możliwości działania, nadają się przede wszystkim do przydomowych i mniejszych gospodarstw, w których zależy nam na wygodzie, szybkim działaniu, ale materiału obrabiamy jedynie niewielką ilość.
Bez wątpienia łuparki hydrauliczne są bardziej rozwinięte pod tym względem. One również pracują na silniku, ale są w stanie rozłupywać większe kloc drewna, są bardziej wydajne, świetnie sobie radzą w nawet największych zakładach przemysłowych. Dlatego choć zasada działania i oparcie o silnik w tych łuparkach jest takie samo, to te elektryczne mają zdecydowanie skromniejszy zakres działania. Tym samym raczej nie sprawdzą się one w przemyśle, chyba, że dość mocno okrojonym.
Łuparki można konstruować samodzielnie i tym samym nieco bardziej dopasowywać je do tego, jakie są nasze indywidualne wymagania. Nie każdy ma jednak taką możliwość i nie każdy czuje się również na siłach, aby takimi rzeczami się zajmować. Dlatego czasem lepiej jest zakupić po prostu gotowy model.