Gardenportal.pl

Dom i ogród

Fotowoltaika w rolnictwie i gospodarstwie domowym

fotowoltaika

Montaż instalacji fotowoltaicznych to opłacalna inwestycja nie tylko dla gospodarstw domowych, ale również rolników. Każdy na tym skorzysta i może liczyć na spory zwrot kosztów poniesionych w związku z korzystaniem z energii słonecznej. A potem już tylko cieszyć się tanim prądem i tyn, że przyczyniamy się do ochrony naturalnego środowiska.

Zwrot po 7 latach

Oszczędności w budżecie potwierdza na przykład symulacja wykonana przez specjalistów w branży odnawialnych źródeł energii, którzy przyjrzeli się kiedy zwraca się inwestycja w panele fotowaltaiczne i jakie – po ich zainstalowaniu- ma się oszczędności. Wzięli oni pod lupę 5-osobową rodzinę, zajmującą 140 metrowy dom, która zużywa w ciągu roku około 4 MW energii elektrycznej. Jej 12 miesięczny koszt to około 2500 złotych. Natomiast montaż instalacji fotowoltaicznej wraz z urządzeniami kosztuje 23 tysięcy złotych. Może uzyskać dofinansowanie inwestycji z rządowego programu „Mój prąd” i podatkowej ulgi termoizolacyjnej. Zwrot kosztów wyniesie więc około 8 tysięcy złotych. Z własnej kieszeni taka rodzina wyda więc na prąd ze słońca 15 tysięcy złotych. A jej roczne oszczędności w rachunkach sięgną ponad 90 procent i po zamontowaniu fotowoltaiki, roczny koszt prądu wyniesie 250 – 300 złotych, czyli co roku zapłaci od 2200 złotych mniej. Rachunek jest prosty inwestycja zwróci się po 6-7 latach.

Ulgi dla rolników

Na podobne korzyści mogą liczyć również rolnicy, którzy zdecydują się na instalację fotowoltaiki. Produkuje ona bowiem energię nie tylko na bieżące potrzeby. Jej nadwyżki są magazynowane i przechowywane w sieci energetycznej. 70 procent nadwyżki wraca za darmo do gospodarstw rolnych jesienią, zimą wczesną wiosną kiedy z powodu mniejszego nasłonecznienia wytwarzanie słonecznego prądu jest mniejsze, dlatego inwestycje te w gospodarstwach rolnych zwracają się również szybko. Tym bardziej, że również one mogą skorzystać z wiele dotacji na ich zamontowanie.

Po pierwsze to ulga termodernizacyjna. Polega ona na tym, że rolnik płacący podatek rolny, może odliczyć nawet 25 procent kosztów założenia fotowoltaiki od podatku rolnego. Istnieje również program AgroEnergia, który pozwala na ubieganie się o zwrot nawet do 40 procent kosztów związanych z korzystaniem z odnawialnych źródeł energii.

Firma wszystko załatwi

Skorzystanie z tych wszystkich ulg nie jest dziś kłopotliwe, ponieważ wiele firm zajmujących się instalacją fotwoltaiki, tak jak na przykład EraSun bierze na siebie wszelkie formalności z tym związane. Poza tym zapewni 100-procentowy profesjonalizm w przygotowaniu, realizacji i uruchomieniu tej inwestycji. Przeprowadzi najpierw bezpłatny audyt obejmujący ilość zużywanego energii, jej strukturę, a także poziom nasłonecznienia, nachylenia dachu, jego konstrukcji i kilka innych rzeczy związanych z zastosowaniem najbardziej optymalnych rozwiązań. A potem wszystko zrealizuje przy wykorzystaniu najnowszych technologii i da długą gwarancję.