Gardenportal.pl

Dom i ogród

Wiśnia piłkowana – wymagania, uprawa, pielęgnacja

wiśnia pilkowana

Chcesz posadzić w swoim ogrodzie wiśnie piłkowaną? Zachęcamy zatem do lektury poniższego artykułu.

Wiśnia piłkowana to drzewo o dekoracyjnym charakterze, które przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym osobom. Prezentowana odmiana nada orientalnego wyrazu, ponieważ wywodzi się ona z Japonii. Szczególnie zachwycająca jest faza kwitnięcia, kiedy pojawiają się urocze kwiaty. Występują one w różnych kolorach – od różowego, przez biały, aż po żółty.

Wiśnia japońska – wymagania

Wiśnia piłkowana posada dość spore wymagania, a więc nie można powiedzieć, że jej uprawa jest prosta. Miejsce, gdzie będzie znajdować się drzewko powinno być mocno nasłonecznione. Ponadto duże znaczenie ma ochrona przed wiatrem. Początkowo możemy umieścić je w donicy, która będzie znajdować się na balkonie lub tarasie.

Z czasem konieczne jest jednak przeniesienie do ogrodu. Najlepiej, alby gleba posiadała odczyn obojętny, jednak w wielu przypadkach drzewka radzą sobie także z odczynem zasadowym. Ziemia powinna być użyźniona i piaszczysto-gliniasta. Należy wziąć pod uwagę, że wiśnia japońska nie lubi gleb z dużą zawartością soli. Właśnie z tego powodu nie rozwinie się ona w okolicy dróg, które zimą często są sypane wspomnianą substancją. Zagrożeniem może okazać się również mróz – nawet odmian mrozoodpornych nie należy eksponować na wiatr północno-zachodni, gdyż może to skutkować obumarciem.

Wiśnia piłkowana – uprawa i pielęgnacja

Osoby, które zdecydowały się na uprawę wiśni japońskiej muszą mieć świadomość, że niezwykle ważne jest jej systematyczne nawodnianie – szczególnie na etapie wzrostu. Atutem jest fakt, że opisywane drzewko może przetrwać nawet krótkie okresy suszy, jednak lepiej nie ryzykować. Wiśnia piłkowana o charakterze ozdobnym nie powinna być przycinania. Dzięki temu rozrośnie się ona do swoich naturalnych rozmiarów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podcinać pędy. Sporym minusem jest fakt, że omawiane drzewko jest narażone na choroby grzybowe. Właśnie dlatego nie obędzie się bez stosowania specjalistycznych środków ochronnych.

Ci, którzy chcą przycinać wiśnię japońską powinni stosować technikę bonsai. Cięcia przeprowadzamy bezpośrednio po przekwitnięciu. Kolejny raz przycinamy drzewko w sierpniu. Niestety jest to zabieg skomplikowany, a osoby bez doświadczenia mogą popełnić wiele poważnych błędów.