Gardenportal.pl

Dom i ogród

Spawarka inwertorowa MMA – informacje

spawarka inwertorowa mma

Jak sama nazwa wskazuje – spawarka służy do spawania. To podstawowe narzędzie w każdym zakładzie, warsztacie i w garażu każdego amatorskiego majsterkowicza. Obecnie na rynku można spotkać wiele rodzajów spawarek. Nie zawsze trzeba je kupić – można również wypożyczyć. To polecane rozwiązanie głównie dla osób, które potrzebują w ewentualnych przypadkach coś spawać i nie opłaca im się kupować dodatkowego urządzenia. Rodzaj danej spawarki zależy od pracy do wykonania.

Spawarka, która zgodnie ze swoją nazwą służy do spawania, należy to jednego z podstawowych urządzeń znajdujących się na wyposażeniu zarówno profesjonalnych zakładów i warsztatów, jak i amatorskich majsterkowiczów, którzy samodzielnie wykonują różne przydomowe prace.

MMA to najpopularniejsza i najbardziej uniwersalna metoda spawania łukowego otuloną elektrodą. Łuk elektryczny wytwarza się między jej końcem a spawanym materiałem. Spawarki MMA są proste w obsłudze.

Spawarka MMA – zastosowanie

Spawarka inwertorowa MMA znajduje wszechstronne zastosowanie – w budownictwie branżach produkcyjnych i usługowych, przemyśle zbrojeniowym czy stoczniowym. Ponadto sprawdza się użycie jej w trudniejszych warunkach na wysokościach jak również pod wodą. Potrzebne do tego jest dodatkowo umiejętność spawacza posługiwania się urządzeniem. W tego typie spawarki elektroda skraca się i z tego powodu uchwyt musi być ciągle przesuwany. Dzięki spawaniu elektrodą otuloną MMA można łączyć stal węglową i stal wysoko oraz nisko stopową. Pozwala ona na spawanie stali zarówno stopowych jak i niestopowych, a nawet niklu, żeliwa czy miedzi oraz jej stopów. Metoda MMA pozwala na spawanie nawet 1,5 mm elementów i też tych zdecydowanie grubszych. 

Spawarka MMA – zalety

Jedną z zalet stosowania spawarek MMA jest jej wysoka sprawność energetyczna. Uzyskana w efekcie pracy spoina posiada wysoką jakość i na tle innych wyróżnia się właściwościami mechanicznymi. Poza tym można używać to urządzenie przez wiele godzin bez konieczności robienia sobie przerwy, ponieważ pozwala na to wysoka jakość spawania. Stabilny łuk wpływa na jakość spoiny i można spawać wszystkimi dostępnymi na rynku rodzajami elektrod otulonych. Ten tym urządzenia ma wbudowane już funkcje, które ułatwiają nie tylko zajarzenie łuku, ale także sam proces spawania. Dzięki możliwej kompensacji wahań zasilającego napięcia można bez problemu pracować na długich przedłużaczach i przy zasilaniu a prądotwórczego agregatu. Jeśli chodzi o wagę to jej zaletą jest mały ciężar.

Spawanie MMA

Spawając tym typem urządzenia nie trzeba stosować osłonowych gazów, dlatego że topiąca się otulina elektrody zapewnia ochronę jeziorka. Wytwarza się bowiem atmosfera gazu ochronnego i warstwa żużla. Spawarki MMA można wykorzystać do spawania inną metodą jak np. TIG. Urządzenia do spawania otulonymi elektrodami są proponowane jako źródło przemiennego lub stałego prądu o ujemnej czy też dodatniej biegunowości.