Gardenportal.pl

Dom i ogród

Idealna pościel na chłodne noce – jaką wybrać i jak ją pielęgnować?

posciel

Pierwsze przymrozki w nocy, zimny porywisty wiatr to znak, że jesień zawitała na dobre i czas wyciągnąć ciepłą kołdrę. Kubek z ciepłą herbatą może okazać się niewystarczający, by odpowiednio się rozgrzać. Należy również zadbać o odpowiednią pościel na chłodniejsze noce, ten zimowy zestaw pościeli będzie różnił się znacząco od letniego, który cechowała lekkość i zwiewność. Na jaką tkaninę pościelową się zdecydować? Czym się kierować przy wyborze pościeli oraz jak o nią dbać?

Bawełniana klasyka.

Bawełniana pościel to zdecydowanie klasyka, która chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Tkaniny pościelowe z wysokogatunkowej bawełny odznaczają się miękkością i odpornością na wysokie temperatury. Pościel taką można prać w pralce automatycznej w wysokich temperaturach. Najczęściej producenci zalecają pranie w temperaturze 60 stopni, a zdarza się że nawet w 90 stopniach. Co więcej, dopuszcza się też suszenie w suszarkach bębnowych bez obawy że tkanina wyblaknie czy straci na swej miękkości i zmieni strukturę.

Bawełna jest naturalnym surowcem pochodzenia roślinnego, co przekłada się na jej unikalne właściwości przepuszczania powietrza – jest to tzw tkanina oddychająca. Dzięki temu ciało się nie poci, a sam materiał się nie odkształca. Bawełniana pościel zalecana jest szczególnie dla alergików.

Flanelowe otulenie.

Flanela jest miękką i dość grubą tkaniną bawełnianą lub wełnianą. Odznacza się właściwościami termoizolacyjnymi. Dzięki splotowi płóciennym jest mało podatna na uszkodzenia mechaniczne, a proces drapania, któremu zostaje poddana, sprawia że jest niezwykle miękka. Noc w pościeli flanelowej gwarantuje komfort snu, gdyż ciało się nie poci – dzięki świetnej cyrkulacji powietrza, a żaden zmarźluch z pewnością nie będzie narzekał na zimno.

Satynowa miękkość.

Satyna to tkanina składem i strukturą przypominająca do złudzenia bawełnę. Różni się od niej widocznym na pierwszy rzut oka połyskiem i wyczuwalną już przy pierwszym dotyku miękkością – dzięki czemu przypomina bardzo jedwab. Od bawełny jednak satyna jest delikatniejsza, mniej wytrzymała, i ma większe wymagania pielęgnacyjne, producenci zalecają najczęściej pranie w maksymalnej temperaturze 60 stopni. Dość niska temperatura prania wpływa na to, że nie jest to tkanina dobra dla alergików, gdyż roztocza giną w temperaturze minimum 90 stopni.

Miękki i ciepły minky.

Tkanina minky to doskonałe rozwiązanie na jesienne otulenie zarówno osoby dorosłej, jak i maluszka. Materiał ten jest bardzo uniwersalny, używany do szycia przede wszystkim kocyków i poduszek. Cechuje go bardzo charakterystyczna struktura – małe zaokrąglone wypustki, czasem w różnych kształtach. Minky jest wyjątkowo miękkim i przyjemnym w dotyku materiałem, występuje w wersji wiosennej oraz zimowej, wówczas o wysokiej gramaturze. Koce minky obszyte są z drugiej strony bawełnianą tkaniną, najczęściej w różnych modnych wzorach. Obecnie minky cieszy się bardzo dużą popularnością, zwłaszcza wśród rodziców, którzy dla swoich małych pociech wybierają materiały oddychające o właściwościach termoizolacyjnych.

Jaką pościel wybrać?

Wybór idealnej pościeli na jesień i zimę zależy od naszych preferencji, a przede wszystkim od najbardziej komfortowej dla nas temperatury. Jeżeli jesienne chłody nie dają się nam we znaki, do tego nie lubimy grubej pościeli, wybierzmy satynę lub delikatną bawełnę. Jeżeli jednak jesteśmy ciepłolubni, to zdecydowanie postawmy na flanelę lub minky. Dokonując wyboru, pamiętajmy żeby szukać tkanin naturalnych, atestowanych, a dla dzieci, zwłaszcza alergików, wybierajmy pościel o właściwościach antyalergicznych.

Artykuł napisany na podstawie materiałów dostępnych na stronie sklepu Antex.