Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak dobrać odpowiednie kolory farb do ścian w mieszkaniu?

farby beckers

Na rynku dostępnych są setki barw i odcieni farb do malowania ścian we wnętrzach domów. Trudno błyskawicznie znaleźć kolor, który idealnie dopasuje się do konkretnej przestrzeni i jej wystroju. Wiele osób nie wie, od czego powinna zacząć poszukiwania. Istnieje jednak kilka prostych rozwiązań, które w znacznym stopniu mogą ułatwić wybór. Podpowiadamy, co zrobić, by kolory farb do ścian stworzyły w mieszkaniu spójną kompozycję.

Analiza pomieszczenia kluczem do sukcesu

Podłogi z drewna, blaty, obramowanie kominka, dywaniki oraz meble – barwa i styl tych elementów pomoże określić, które kolory farby sprawdzą się w danym pokoju. Malowanie może jedynie delikatnie podkreślać wystrój pomieszczenia lub stanowić główny element dekoracyjny. Barwa farby powinna również pasować do nastroju, który chcemy w danym wnętrzu osiągnąć. Warto więc przed wizytą w sklepie dobrze przyjrzeć się swoim pomieszczeniom.

Inspiracje z kilku źródeł

Możemy postawić na najpopularniejsze, modne kolory farb do ścian, ale lepszym pomysłem jest próba znalezienia barw, które doskonale wpiszą się w nasz indywidualny gust. Warto skorzystać z magazynów wnętrzarskich, blogów czy stron z przykładowymi kompozycjami. Szybko dojdziemy do wniosku, czy bardziej przyciągają nas ciemniejsze odcienie, czy jasne, świeże kolory. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie tego, jak poszczególne barwy współpracują ze sobą.

Próbki i testy

Gdy już określimy, które kolory nas interesują, kolejnym krokiem jest wizyta w sklepie z farbami. Wybierzmy w nim próbki barw, które następnie przetestujemy w mieszkaniu. Warto wykorzystać duże podkłady pod testowane barwy i sprawdzać, jak komponują się one z poszczególnymi częściami pomieszczeń. Pamiętajmy, że naturalne i sztuczne światło może wpływać na wygląd koloru, dlatego oglądanie go o różnych porach dnia w każdych warunkach oświetleniowych ma kluczowe znaczenie. Im więcej testów przeprowadzimy, tym większa szansa na to, że ostateczny wybór przyniesie maksymalną satysfakcję.

Wybór sprawdzonych marek

W przypadku farb do ścian bardzo ważny jest również ich producent. Farby renomowanych marek cechują się niezwykłą trwałością oraz wyjątkową głębią koloru. Będą w doskonałym stylu służyć przez wiele lat. Wśród zaufanych firm można wymienić m.in. markę Beckers – jej produkty ułatwiają tworzenie zachwycających kompozycji w dowolnych wnętrzach. Wybierzmy więc kolory idealnie dopasowane do naszych preferencji i stwórzmy wymarzoną przestrzeń do życia.