Gardenportal.pl

Dom i ogród

Ogrzewanie gazem płynnym – jaki zbiornik wybrać?

ogrzewanie gazem płynnym

Najważniejszym elementem instalacji gazu płynnego jest zbiornik na paliwo. To, czy na posesji zastosowany zostanie zbiornik naziemny, czy podziemny, zależy od wielu czynników. Co zatem warto wiedzieć na ten temat?

Zbiorniki podziemne

Podziemne zbiorniki na gaz płynny to rozwiązanie, które doskonale sprawdza się na mniejszych posesjach, ale niestety nie na wszystkich. Eksperci z Amerigas przypominają, że zbiorników podziemnych nie wolno instalować na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych. Umieszcza się je w specjalnych wykopach, pozostawiając na wierzchu jedynie pokrywę. Oczywiście musi się to odbyć w zgodzie z obowiązującymi przepisami – zbiornik powinien się znajdować w odległości co najmniej: 1 m od domu, 0,5 m od granicy działki, 5 m od studzienek kanalizacyjnych i 3 m od napowietrznej linii energetycznej do 1 kV. Zaletą zbiornika podziemnego jest to, że nie ingeruje on w architekturę krajobrazu.

Zbiorniki naziemne

Zbiornik naziemny musi być posadowiony na płycie fundamentowej, co nierzadko wiąże się z wyższymi kosztami wykonania instalacji. Obszar wokół niego jest wyłączony z użytkowania, co oznacza, że nie ma opcji zagospodarowania go wedle własnego uznania. Obowiązkowe jest zachowanie odpowiedniej odległości od domu (3 m) oraz od granicy działki (1,5 m). Decydując się na zbiornik naziemny, trzeba liczyć się z tym, że będzie on widoczny. Raczej nie nadaje się na mniejsze działki.

Zbiornik na gaz ziemny – wygoda i prosta obsługa

Ogrzewanie gazem płynnym ma wiele zalet, niemniej niezwykle istotne jest nawiązanie współpracy ze sprawdzonym dostawcą takim jak np. Amerigas. Opinie 2019 potwierdzają, że umowa z tą firmą przynosi szereg korzyści – obejmuje montaż zbiornika i dostawy gazu. Zbiorniki są tak skonstruowane, że ze strony użytkowników nie wymagają praktycznie żadnej obsługi. Zaleca się jedynie umieszczenie ich w takim miejscu (czyli niezbyt daleko od granicy działki), aby tankowanie przebiegało bez problemów i nie wymagało wjeżdżania cysterną z paliwem na teren posesji.