Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak działa tokarka CNC?

tokarka CNC

Sterowane numerycznie tokarki to jeden z najlepszych sposobów wytwarzania precyzyjnych elementów, które zostają potem wykorzystane w zaawansowanych konstrukcjach. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób działają i gdzie znajdują swoje zastosowanie.

Z czego składa się tokarka do obróbki mechanicznej CNC?

Tradycyjna tokarka jest dużo prostsza od tej, która wymaga zaprogramowania. Jej obsługa nie wymaga też znajomości programowania. Wystarczy wziąć narzędzie do ręki i skrawać materiał aż do uzyskania pożądanego kształtu. Sprawa komplikuje się w momencie, gdy obróbka mechaniczna musi zostać przeprowadzona na wielu elementach. Mowa o setkach, a nawet tysiącach produktów.

Wtedy nie obędzie się bez usługi stosującej urządzenia CNC. Składa się ono z wielu komponentów, wśród których można znaleźć:

– wrzeciono służące do zmiany biegów, a więc też prędkości toczenia;

– śruby napędowe i pociągowe potrzebne do napędzania;

– łoże przytrzymujące suport i konik na właściwym, ustalonym uprzednio torze;

– konik zamocowany naprzeciw głównego wrzeciona;

– głowicę narzędziową, która przytrzymuje ostrza tokarskie.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kilka innych elementów, które odpowiadają za pracę całości, choć mają mniejsze znaczenie. Należy dodać, że budowa tokarki, a przez to jej możliwości obróbki mechanicznej, różni się w zależności od modelu. Istnieją narzędzia tarczowe, rewolwerowe, kłowe czy uchwytowe. Jeśli zaś chodzi o konkretne zastosowania technologiczne, wymienia się także toczenie z łożem płaskim lub skośnym.

To najlepszy dowód na to, z jakim wszechstronnym urządzeniem ma się do czynienia. Obróbka mechaniczna przyda się w każdej branży, która potrzebuje precyzyjnie wykonanych elementów o dowolnym kształcie.

Jak przebiega usługa toczenia?

Rola człowieka ogranicza się wyłącznie do zaprogramowania maszyny. Służy do tego CAD, czyli projektowanie wspomagane komputerowo. Do programu wprowadza się wszystkie niezbędne informacje i przekłada projekt na język zrozumiały dla tokarki.

Samo działanie urządzenia można porównać do frezowania. Usługa toczenia jest niejako jej przeciwieństwem. Na czym polega różnica? Przede wszystkim na sposobie skrawania. Obróbka mechaniczna przy pomocy frezarki polega na ruchu obrotowym ostrzy. Odrywają one mniejsze elementy od większego materiału. Tymczasem toczenie zakłada ruch obrabianego przedmiotu, podczas gdy ostrza pozostają nieruchome.

Jakie konsekwencje wynikają z tej metody? Należy wymienić przede wszystkim usługa toczenia ma na celu uzyskanie kształtów takich jak wałki, stożki czy kule. Dobrze sprawdza się też przy gwintach wewnętrznych oraz zewnętrznych. Z kolei frezowanie służy do obróbki mechanicznej rowków, kół zębatych i tym podobnych elementów.

Komu zlecić usługi toczenia CNC?

To zadanie wymagające sporej wprawy i dostępu do najlepszego dostępnego na rynku sprzętu. Warto więc powierzyć je profesjonalistom z firmy Sacher. Posiadają oni wszystko, co jest potrzebne do realizacji usługi toczenia niezależnie od stopnia skomplikowania projektu.