Gardenportal.pl

Dom i ogród

Poznaj 3 powody, dzięki którym pompa ciepła skutecznie zastępuje klimatyzację.

W ciągu ostatnich lat, jako konsumenci stajemy się coraz bardziej świadomi tego, jaki wpływ na środowisko mają nasze działania. Coraz częściej decydujemy się na wybór energooszczędnych urządzeń codziennego użytku, chcąc zwiększyć swój wpływ na otoczenie. Czy jednak zawsze te wybory gwarantują nam korzystanie z narzędzi o tak samo dobrej skuteczności jak wcześniejsze rozwiązania? W poniższym artykule pochylimy się nad funkcjonalnością pompy ciepła, która stanowi ekologiczną alternatywę dla klasycznej klimatyzacji i ocenimy jej działanie w zakresie chłodzenia.

Pompa ciepła to tak naprawdę klimatyzator i… coś więcej!

Jeśli chodzi o zasady działania – budowa powietrznych pomp ciepła jest bardzo podobna do elementów składowych konwencjonalnej klimatyzacji. Obydwa rozwiązania są skonstruowane tak, by wykorzystywać czynnik chłodniczy i proces parowania oraz skraplania do eliminacji nadmiernego ciepła. Proces ten pozwala na przenoszenie ciepła z wnętrza pomieszczenia na zewnątrzZaletą, która wyraźnie wyróżnia pierwsze urządzenie od drugiego jest to, że pompy ciepła mogą także odwracać ten proces – będąc użytecznymi także w sezonie grzewczym. W praktyce pompa jest w stanie także „odwrócić drogę” i pobrać ciepło z zewnątrz, tym samym ogrzewając nasze mieszkanie.

Sprawdź: https://dedietrich.pl/pompy-ciepla/

Niski koszt eksploatacji pomp ciepła – niezależnie od pełnionej funkcji

Jak wiadomo, w ocenie skuteczności ważnym elementem jest również zwrot z inwestycji. Standardowe koszty pomp ciepła nie należą do najniższych, natomiast budżet powinien zwrócić się w postaci obniżenia kosztów rachunków w przyszłości. Jeżeli wcześniej używałeś standardowej klimatyzacji opierającej się na dużym zużyciu energii – po zakupie pompy ciepła prawdopodobnie odetchniesz z ulgą. Jest to urządzenie energooszczędne i przyjazne środowisku. Szczególnie w ostatnich latach, w których obserwowaliśmy wyjątkowo trudny sezon grzewczy, pompy ciepła w wielu gospodarstwach stała się gwarancją „lepszego jutra”.

Klarowny system rozliczeń – płacisz tylko za prąd!

Nie dość, że koszt chłodzenia za pomocą pomp ciepła jest dużo niższy niż w przypadku konwencjonalnych rozwiązań – atutem jest także sposób opłacania rachunków. System użytku pompy jest w 100% opartych na zużyciu prądu elektrycznego. Dzięki temu nie musisz regulować osobnych opłat za zużycie ciepłej wody i ogrzewania, ponieważ zużycie to mieści się w obrębie łącznego kosztu za prąd elektryczny. Ten sposób rozliczenia jest wygodny i może pozwolić na lepsze szacowanie ogólnych kosztów zużycia w gospodarstwie domowym. Przy korzystaniu z pomp ciepła unikniesz więc konieczności uiszczania różnorodnych kosztów w zależności od poziomu użytku w danym miesiącu. Jest to więc kolejna korzyść, która odróżnia to rozwiązanie od klasycznej klimatyzacji.

Sprawdź: https://dedietrich.pl/produkty/technika-dla-domu/klimatyzacja/