Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak sprawdzić, czy fotowoltaika się opłaca? Poznaj dostępne narzędzia

Jak sprawdzić, czy fotowoltaika się opłaca?

W dobie rosnących cen konwencjonalnych źródeł energii, fotowoltaika staje się coraz bardziej opłacalna i może być bardzo dobrym sposobem na ograniczenie wysokich rachunków za energię elektryczną, które będą rosnąć w okresie zimowym, w którym wykorzystanie energii będzie większe. Obecnie inwestycja w panele fotowoltaiczne jest sensowna, ale i tak wiąże się z wysokimi kosztami początkowymi. O tym, jak długo będzie zwracać się fotowoltaika piszemy w poniższym artykule.

W ostatnich kilku latach rynek fotowoltaiczny w Polsce rozrósł się kilkukrotnie. Było to efektem dużej popularyzacji fotowoltaiki zarówno wśród osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw. Rozwojowi fotowoltaiki w Polsce pomagały również przepisy np. te o rozliczaniu nadwyżek energii z siecią energetyczną. Na rynku pojawiły się również ogólnodostępne programy dofinansowań takie jak np. Mój Prąd lub Czyste Powietrze. Wszystkie te czynniki spowodowały, że łączna zainstalowana moc fotowoltaiki w Polsce rosła niemal najszybciej w Europie. Tak duże zainteresowanie fotowoltaiką i wprowadzanie jej do użycia, wiele mówi o jej opłacalności. 

Narzędzia do kalkulacji inwestycji w fotowoltaikę

Inwestycja w fotowoltaikę wymaga przygotowania dokładnego planu realizacji inwestycji wraz z planem kosztowym. Oszacowanie kosztów fotowoltaiki możliwe jest nawet przed jakimikolwiek działaniami związanymi z realizacją inwestycji. Kalkulator fotowoltaiczny dostępny na stronie firmy Sunergo pomaga określić wielkość wydatków związanych z fotowoltaiką posiadając jedynie dane o wysokości rachunków za prąd, rocznym zużyciu energii elektrycznej, rodzaju dachu oraz korzystaniu z dostępnych dofinansowań – programu Mój Prąd 4.0 lub ulgi termomodernizacyjnej. Na podstawie podanych danych, kalkulator fotowoltaiczny oblicza wszystkie najważniejsze parametry, takie jak zalecaną liczbę modułów, moc instalacji, jej powierzchnię oraz okres zwrotu z inwestycji. Co najważniejsze kalkulator paneli fotowoltaicznych Sunergo podaje również dane kosztowe – szacunkową wycenę instalacji oraz oszczędność po 25 latach funkcjonowania instalacji. Dane te są szacunkowe, ale jeżeli na naszym budynku nie występują ograniczenia przestrzenne lub zacienienia, możemy zainstalować system o powierzchni i mocy, którą wskazuje kalkulator fotowoltaiczny online. 

Oszczędność po 25 latach

Jedna z rubryk kalkulatora fotowoltaicznego poświęcona okresowi zwrotu po 25 latach działania instalacji, wiele mówi o jej opłacalności. Już dla najmniejszych instalacji o mocy 2-3 kW, oszczędność na rachunkach za prąd po 25 latach może wynieść nawet 30 tys. złotych. Dla średnich instalacji o mocy 4-6 kW długoterminowe oszczędności mogą mieścić się w przedziale 45-60 tys. zł. Im większa moc instalacji, tym większe oszczędności. Największe instalacje służące głównie większym budynkom publicznym lub przedsiębiorstwom, które wykonuje również firma Sunergo – http://sunergo.pl/ – mogą kosztować ponad 100 tys. zł, ale wygenerowane po 25 latach oszczędności pozwolą na zwrot wszystkich kosztów instalacji fotowoltaicznej, a także uzyskanie znaczących oszczędności na energii elektrycznej. 

Kalkulator fotowoltaiczny - czy fotowoltaika się opłaca?

Po skorzystaniu z ogólnodostępnych narzędzi, które służą oszacowaniu kosztów fotowoltaiki, warto skorzystać również z bezpośredniej porady specjalistów. Usługa audytu fotowoltaicznego dotyczy nie tylko kwestii finansowych, ale również określenia możliwości montażowych naszej instalacji. Każda działka, jak również dach budynku będzie posiadał inne pokrycie, zacienienie oraz inną realnie dostępną powierzchnię pod panele fotowoltaiczne. Połączenie kalkulatora fotowoltaicznego oraz audytu fotowoltaicznego w szacowaniu opłacalności fotowoltaiki gwarantuje precyzyjne określenie tego, czy fotowoltaika się opłaca. W ostatnich miesiącach mimo wielu zmian w branży i ogólnego wzrostu cen fotowoltaikę można określić, jako opłacalną.