Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak położyć płytki na tarasie? Co zrobić, żeby płytki nie odpadły?

płytki

Podłoga w takich miejscach, jak tarasy, czy balkony musi zostać wykończona, abyśmy mogli bezpiecznie z nich korzystać, ale nie tylko. Położenie płytek, które należą do najpopularniejszych materiałów wykończeniowych, zabezpiecza powierzchnię tarasu, która najczęściej wykonana jest z betonu i z czasem mogłaby ulec zniszczeniu. Nie bez znaczenia są również kwestie estetyczne. Wybór płytek powinien być przemyślany, gdyż ma on bezpośredni wpływ na wygląd, a co za tym idzie – charakter danego miejsca. Jak zatem położyć płytki na tarasie, aby dobrze wyglądały, były trwałe i bezpieczne?

Kafelkowanie – co warto wiedzieć?

Kładzenie płytek to zadanie, które teoretycznie każdy jest w stanie wykonać samodzielnie, jednak potrzebne są do tego pewne umiejętności, duże znaczenie ma również doświadczenie. Wiele osób decyduje się na zlecenie tego typu prac specjalistom, którzy zajmują się kafelkowaniem zawodowo. Dzięki takiemu podejściu możemy mieć pewność, że praca zostanie wykonana profesjonalnie, jednak liczyć się trzeba z większymi kosztami.

Ci, którzy wolą zaoszczędzić, a przy okazji zdobyć nowe umiejętności, mogą nauczyć się samodzielnie kłaść kafelki. W internecie dostępne są różnego rodzaju filmiki, które pokazują jak zrobić to krok po kroku. Dostępne są również poradniki, przykładowo jak kłaść kafelki na zewnątrz zobacz na Kafelkowanie-Katowice.pl. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z pomocy kogoś, kto ma już doświadczenie w tego typu pracach i mógłby wspomóc nas radą i pokazać, jak zabrać się do tego typu zadania. Informacji na temat doboru właściwego kleju do kafelek możemy zasięgnąć w marketach lub sklepach budowlanych.

Jak położyć płytki na tarasie?

W pierwszej kolejności należy upewnić się, czy taras ma odpowiedni spad (1-2% nachylenia), aby gromadząca się na nim woda np. podczas opadów mogła łatwo spływać. Ponadto w przypadku nowego tarasu koniecznie należy odczekać, aż wylewka na tarasie wyschnie. Trwa to mniej więcej 3 miesiące. Przed rozpoczęciem pracy, konieczne jest dokładne oczyszczenie tarasu ze wszystkich luźnych fragmentów oraz pyłu. Następnym krokiem jest położenie podkładu uszczelniającego. Samo układanie płytek nie powinno mieć miejsca podczas upałów, gdyż klej będzie szybko wysychał i niemożliwa stanie się ewentualna korekta źle położonych kafelek. Następną ważną kwestią jest dobór odpowiedniej szerokości fug.

Po wyznaczeniu pionu przy użyciu linki można przystąpić do pracy, czyli rozrobienia kleju i kładzenia kafelek.

Co zrobić, żeby płytki nie odpadły?

Zanim zaczniemy kłaść płytki na tarasie, musimy wiedzieć, że najczęstszym powodem odpadania lub pękania kafelek są pustki powietrzne. Powstają one w sytuacji, gdy okładzina jest nakładana na packi z kleju. Negatywny wpływ na kafelki mają również zmiany temperatury, które powodują odkształcenia. Dlatego, aby tego uniknąć, należy wybrać jednocześnie trwały i elastyczny klej. Koniecznie trzeba pamiętać o hydroizolacji podpłytkowej oraz dylatacji brzegowej, którą wypełnia się sylikonem.