Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak wygląda projektowanie ogrodów?

projektowanie ogrodow

Projekt ogrodu możemy wykonać samemu lub z pomocą projektanta. Ta druga opcja jest znacznie bezpieczniejsza oraz efektywniejsza. W przypadku, gdy zatrudniamy profesjonalistę, powinien on przygotować dla nas dwa projekty. Z czego mają się składać? Dlaczego warto zdecydować się na specjalistę? O tym już za chwilę!

Koncepcyjny projekt ogrodu

W pierwszym z projektów powinny znaleźć się dwie opcje rzutów terenu, które przedstawiają sposób zagospodarowania przestrzeni. Muszą zostać w nim zawarte wszystkie elementy ogrodu, takie jak mała architektura, nawierzchnie czy układ roślinności, a także wizualizację istotnych fragmentów projektu, niektórzy projektanci decydują się na trójwymiarowy model, który świetnie odzwierciedla nasz przyszły ogród. Ten etap powinien zostać zakończony pisemnym lub mailowym potwierdzeniem projektu. Jest to najlepsze rozwiązanie zarówno dla projektanta, jak i klienta. 

Wykonawczy projekt ogrodu

Ten projekt jest wykonywany na podstawie koncepcji, która zostaje zaakceptowana przez inwestora. Musi on uwzględniać:

  • Rzut zagospodarowania przestrzeni, przedstawiający zwymiarowane oraz zlokalizowane obiekty, odmiany oraz gatunki roślin, a także ich liczba i skupienie w rabatach,
  • Projekty obejmujące przewidywane roboty ziemne i odwodnienia, małą architekturę, oświetlenia, budowy nawierzchni, a także systemu nawadniające,
  • Kosztorys wstępny, w którym muszą być zawarte ilości wymaganych roślin, materiałów koniecznych do budowy instalacji, a także małej architektury oraz całkowite zestawienie kosztów całego projektu wraz z uwzględnieniem prac, materiałów i roślin,
  • Dokładna ilość roślin, odmian, gatunków, a także zwymiarowane trawniki i skupiny,
  • Zmierzony przebieg linii kroplujących, rur wraz z parametrami najważniejszych elementów,
  • Przedstawiony system przewodów elektrycznych wraz z charakterystyką oraz parametrami.

Jaki jest najlepszy moment na wykonanie projektu ogrodu?

Tworzenie projektu zbyt wcześnie to spory błąd. Niektórzy biorą się za to, kiedy dom jest jeszcze nie usytuowany, jest to wielki błąd. Nie możemy jednak również za późno zdecydować się na ten proces. Wprowadzenie zmian, odnośnie do rzeczy, które już wykonaliśmy, może być bardzo trudne i kosztowne. Idealnym momentem na tworzenie projektu ogrodu jest czas, w którym powstaje nasz dom. Wtedy będziemy mieli pewność, że nasz domek wraz z ogrodem stworzą spójną całość.

Dlaczego warto zatrudnić specjalistę?

Projektant zieleni to osoba, która jest profesjonalistą. Jego całościowe spojrzenie na nasz ogród sprawi, że nasze marzenia zostaną w łatwy sposób przelane na papier. Dodatkowo doświadczenie takich dziedzin jak geodezja, dendrologia czy botanika jest niezwykle przydatne. Ogród to inwestycja na długie lata. W przypadku sprzedaży domu, jego cena znacznie wzrośnie, kiedy mamy do czynienia z pięknym podwórkiem. Właśnie dlatego warto powierzyć tę pracę profesjonaliście. Wybierz firmę Greenql z Poznania.


Podsumowanie

Projektowanie ogrodów to naprawdę skomplikowany proces. Jeśli chcemy, aby nasze podwórko wyglądało naprawdę elegancko, to powierzmy tę pracę projektantowi. Takie działanie sprawi, że z pewnością będziemy zadowoleni.